"Błękit" Maja Lunde [PRZEDPREMIEROWO]

Norweżka [autorka], jak nikt inny potrafi zgłębić meandry ludzkiej psychiki. Jednocześnie przekazuje nam, głuchym na wołanie dzikiej przyrody czytelnikom, przerażające ostrzeżenie - jeśli nie zaczniemy szanować otaczającej nas natury, zginiemy razem z nią.

Błękit
Maja Lunde

Tłumaczenie Anna Marciniakówna
Cykl Kwartet klimatyczny (tom 2)
Wydawnictwo Literackie
Premiera 06/06/2018
★★★★★★★★★

Rok 2017, Norwegia.
Osiemdziesięcioletnia  Signe przybywa w rodzinne strony. Wracają do niej bolesne wspomnienia- niespełniona miłość i ciążące poczucie winy z powodu decyzji, którą kiedyś podjęła.
Jako nastolatka walczyła o przetrwanie rzeki Breio i wodospadów Dwie Siostry po których nie ma już śladu. Pojawił się kolejny problem, zwolennicy postępu chcą przekuć pozostały lodowiec na kostki lodu. Signe postanawia stoczyć z nimi nierówną, i zapewne jej ostatnią, walkę w imię natury.

Rok 2041, Francja.
Od pięciu lat w Europie panuje susza, która powoli wyniszcza kontynent. David, wraz z córką Lou zatrzymuje się w obozie dla uchodźców, gdzie ma zamiar czekać na żonę i syna. Obóz powoli staje się miejscem niebezpiecznym. Zaczyna brakować jedzenia i wody, co udziela się wszystkim  jego mieszkańcom.***

Akcja powieści toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych- w roku 2017 i 2041. Dwie różne historie, ludzi, którzy nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale czy na pewno? Przez całą książkę zachodziłam w głowę, jakim cudem te dwie historie połączą się, jak głosi okładka, w zaskakujący sposób. Rzeczywiście zakończenie było zaskakujące, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że nieco wzruszające.

"Błękit" Maja Lunde [PRZEDPREMIEROWO]Sklepy są wypełnione butelkami wody. Wystarczy, że odkręcimy kran i mamy wodę zdatną do picia. Możemy się umyć kiedy nam się to żywnie podoba i w każdej chwili spuścić wodę po wizycie w toalecie. Mamy jej pod dostatkiem.
Myśleliście kiedyś co by było, gdyby wody zaczynało brakować? Ja tak, chociaż nigdy nie poświęcałam temu większej uwagi.. byłoby kiepsko i tyle w temacie. Ale po przeczytaniu tej książki "kiepsko" to stanowczo za mało powiedziane.

Autorka porusza cholernie ważne tematy w nietypowy sposób. Wymyśla historie, które przez zmiany klimatu i degradację środowiska naturalnego wkrótce mogą mieć rację bytu i dotknąć każdego z nas. Bez wyjątku.
"Błękit" to dwie różne historie, które łączą się w zaskakującą całość. Jednak bez reszty pochłonęły mnie losy Davida i Lou. Być może dlatego, że mam córeczkę i wyobrażałam sobie mnie i Lenkę na ich miejscu.

"Błękit" czytałam w trakcie okropnych upałów, podczas których wypiliśmy ogromną ilość wody. Od kilku dni nie padało, było okropnie duszno, nieprzyjemnie. Ubrania lepiły się do ciała, pragnienie było wzmożone. Wręcz modliłam się o deszcz, bo z powodu upałów wszyscy byliśmy rozdrażnieni i chcieliśmy w końcu pooddychać świeżym, rześkim powietrzem. My czekaliśmy na deszcz kilka dni.. Gdy w końcu wczoraj w nocy przyszła ogromna burza a wraz z nią deszcz, poczułam ulgę i od razu naszła mnie myśl "Jak David, Lou i inni bohaterowie tej historii wytrzymali 5 lat bez deszczu?!". Mam nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli zmagać się z suszą i brakiem wody pitnej. Jednak kiedyś takie czasy nadejdą, a to wszystko głównie przez degradację środowiska naturalnego, do której wszyscy przykładamy rękę. Zrób swój własny rachunek sumienia i przyznaj sam przed sobą czy szanujesz to co oferuje nam natura? Z pewnością większość z Was powie, że nie do końca. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po tę książkę. Są to dwie ciekawie ciekawe historie dające dużo do myślenia i jednocześnie wciągające od pierwszej strony.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.


Komentarze

 1. Książki jeszcze nie czytałam ale chyba zamierzam, zapowiada się dość ciekawie. Lecz nie czytałam pierwszego tomu ehhh.
  Pozdrawiam, Weronika ♥
  pasjeweroniki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz znać poprzedniego tomu :) One nie są ze sobą połączone :)

   Usuń
 2. Bardzo obiecujący tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka mała modelka! słodkie zdjęcie. książkę bardzo chętnie przeczytam. Tylko zacznę od tomu 1.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz zaczynać od "Historii pszczół". Te tomy nie są ze sobą powiązane :)

   Usuń
 4. Rzeczywiście autorka poruszyła ważny i ciekawy temat. Jestem bardzo ciekawa w jaki sposób te dwie historie się ze sobą łączą. Zaintrygowałaś mnie i z chęcią przeczytałabym tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że zdecydujesz sie po nią sięgnąć ☺️

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram