Bananagrams, czyli najszybsza gra słowna | Trefl

Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją świetnej gry słownej. Jeśli lubicie tego typu gry, to BANANAGRAMS pokochacie od pierwszego.. zagrania! :)

BANANAGRAMS
Wydawnictwo Trefl
Czas gry 10-15 min
Liczba graczy 1-8
Wiek +7
Ocena 9/10


BANANAGRAMS to owoc wyhodowany z pasji,
inteligencji, gry słów i dowcipu.
Mamy nadzieję, że gra sprawi Wam tyle samo
radości, ile nam dało jej stworzenie!

ZAWARTOŚĆ.. MATERIAŁOWEGO BANANA :)
* 144 płytki z literami
* instrukcja

CEL GRY
Ułożyć własną krzyżówkę z dostępnych liter.

PRZYGOTOWANIE DO GRY
1. Płytki należy położyć literami do dołu na środku stołu, tak by były w zasięgu ręki każdego gracza. W ten sposób powstał BANK LITER.
2. Każdy z graczy pobiera z BANKU odpowiednią liczbę płytek startowych.
Gdy graczy jest od 2 do 4 to każdy pobiera 21 płytek, jeśli 5 do 6 to 15 płytek, a jeśli jest 7 do 8 graczy to każdy pobiera po 11 płytek.

ROZGRYWKA
1. Rozpoczyna gracz, który ostatnio jadł banana, lub najmłodszy z uczestników. Wypowiada on głośno i wyraźnie START.
2. Wówczas wszyscy gracze w tym samym czasie odwracają swoje płytki w taki sposób, by litery były dobrze widoczne. Od tej chwili starają się jak najszybciej ułożyć swoje własne krzyżówki z dostępnych liter. Słowa muszą być układane od lewej do prawej (w poziomie) lub od góry do dołu (w pionie). W każdej chwili dozwolone jest przekładanie liter i zmiana słów.
3. Kiedy gracz dołoży do swojej krzyżówki ostatnią z posiadanych liter, a wszystkie jego słowa są dokończone i prawidłowe mówi głośno: DOBIERAMY. Wtedy wszyscy gracze, również ten, który powiedział DOBIERAMY- biorą po jednej płytce z banku.
4. W każdym momencie gry dowolny gracz może powiedzieć WYMIENIAM. Wówczas odkłada on jedną ze swoich płytek do BANKU, literą do dołu. W zamian musi jednak pobrać trzy inne płytki. Wymiana dotyczy tylko gracza, który ją zapowiedział i może być przeprowadzona dowolną ilość razy. 

ZAKOŃCZENIE GRY
Gdy w BANKU pozostanie mniej lub tyle samo liter, co graczy biorących aktualnie udział w rozgrywce, pierwszy z uczestników, który zużyje wszystkie swoje litery do stworzenia krzyżówki, krzyczy BANANY! Zostaje wówczas ogłoszony zwycięzcą i zdobywa tytuł BANANOWEGO KRÓLA!

Pozostali gracze mają prawo skontrolować zwycięską krzyżówkę. Jeśli okaże się, że w krzyżówce występują błędy, czyli błąd w pisowni, skrót  czy nazwę własną, dowolny gracz krzyczy ZGNIŁY BANAN! Gracz, którego krzyżówka nie została zaakceptowana, odpada z gry. Wszystkie jego litery lądują do BANKU i układanie krzyżówek trwa dalej, aż do momentu, w którym kolejny gracz krzyknie BANANY!

WARIANTY ROZGRYWKI

Najlepszy z najlepszych
Jeśli jedna rozgrywka to dla Was za mało, to rozegrajcie np. pięć rund. Osoba, który wygrała największą liczbę rozgrywek, zostaje BANANOWYM KRÓLEM!

Bananowe smoothie- gdy nie macie ochoty na pośpiech
Grajcie tak jak w wariancie podstawowym, z tym, że dzielicie liczbę płytek poprzez graczy tak, by nie zostało nic w BANKU. Czyli nie możecie dobierać ani wymieniać swoich płytek.
Gracz, który zużyje wszystkie swoje płytki do stworzenia krzyżówki, krzyczy BANANY i zostaje BANANOWYM KRÓLEM! Jeśli gra się zablokuje wygrywa gracz, któremu zostało najmniej niewykorzystanych płytek.

Banana café- gdy czekacie na posiłek w restauracji, lub macie mało miejsca na rozgrywkę
Połóżcie banana na stole, pozostawiając płytki wewnątrz opakowania.
Każdy z graczy losowo wyciąga 21 płytek i umieszcza je zakryte przed sobą.
Grajcie jak w wariancie podstawowym, jednak tylko z WYMIANĄ- BEZ DOBIERANIA.
Pierwszy z graczy, który wykorzysta swoje litery krzyczy: BANANY i zostaje BANANOWYM KRÓLEM!

Samotnik- kiedy potrzebujesz chwili dla siebie
Rozłóż wszystkie płytki zakryte na stole.
Pobierz 21 z nich i graj jak zwykle.
Spróbuj pobić swoje rekordy: poprawić najlepszy czas lub zbudować krzyżówkę z jak najmniejszej liczby słów. To doskonały trening przed kolejnymi rozgrywkami z przyjaciółmi.
- - - - - 


          BANANAGRAMS to kolejna gra, która wskoczyła na listę moich ulubionych gier. Niepozorny mały banan ze 144 płytkami z literami potrafi dostarczyć naprawę wiele zabawy. Minusów nie zauważyłam żadnych, za to plusów jest cała masa! Po pierwsze opakowanie, czyli płócienny piórnik w kształcie banana, który zajmuje naprawdę mało miejsca, jednocześnie robiąc wrażenie :) Wiele wariantów gry, które sprawiają, że każda rozgrywka może być naprawdę wyjątkowa i nie ma mowy o nudzie. Dodatkowym atutem jest liczna graczy, bo może jednocześnie grać w nią aż osiem osób. Możliwa jest też gra w pojedynkę, podczas której możemy trenować przed następnymi rozgrywkami z przyjaciółmi. "Wyrzucając" polskie znaki z puli, można ćwiczyć np. język angielski i układać krzyżówki własnie w tym języku.
Kolejnym plusem jest cena. Co prawda cena rynkowa to 89,90 zł, ale można ją kupić już za trochę ponad 50 zł! Moim zdaniem cena jest w pełni adekwatna do jakości wykonania gry i zabawy jaką może dostarczyć.

PLUSY
+ bana..lnie proste zasady
+ możliwość grania w dużym gronie (aż 8 osób!)
+ ciekawe i naprawdę ładne wydanie gry
+ dynamiczna i ciekawa rozgrywka
niska cena
+ wiele wariantów gry
+ ćwiczenie koncentracji
+ opakowanie zajmujące mało miejsca, dzięki czemu można zabrać banana dokądkolwiek się zechce.
+ nie musimy nigdzie zapisywać wyników.

MINUSY
BRAK :)

Ogólna ocena 9/10

Dziękuję Wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzji.Komentarze

  1. Jak ci się podoba, to zdecydowanie polecam też Boggle :). Ostatnio nawet było w promocji w Empiku ;). Też słowne, szybciutkie, wesołe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się naprawdę fajnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sama chętnie bym zagrała :D
    http://marrstyle.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Ej, chcę to. świetna gra! Podoba mi się koncepcja tego.
    Pozdrawiam,
    polecam-goodbook.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Może być całkiem zabawnie podczas gry :D

    OdpowiedzUsuń
  6. Wydaje się fajna, zbliżają się Święta więc byłaby jak znalazł na rodzinne rozgrywki! :)

    OdpowiedzUsuń
  7. fajne i całkiem "turystyczne" opakowanie:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram