Rok na odwyku | Katarzyna T. Nowak

Rok na odwyku
Katarzyna T. Nowak

Wydawnictwo Literackie
Data wydania  04/04/2018
Liczba stron 140

★★★★★★★☆☆☆

Zapewne wiele osób ma tak jak ja- to co jest dla mnie  nieznane bardzo mnie intryguje. Policyjne śledztwa, morderstwa, tworzenie profili psychologicznych, operacje, pobyt w więzieniu czy na odwyku. Pewnie stąd też moja miłość do kryminałów i thrillerów. Jeśli dana pozycja (tak jak ta) jest na faktach to podchodzę do niej z jeszcze większym zaciekawieniem. Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie czytałam książki w której to pobyt na odwyku jest motywem przewodnim.

Katarzyna T. Nowak, autorka i jednocześnie główna bohaterka tej pozycji, opisała swój roczny pobyt na odwyku w zakładzie zamkniętym. Nie owijała w bawełnę, nie starała się tuszować pewnych spraw. Nie znajdziecie tu fałszu czy sztucznego kolorowania rzeczywistości. Wszystko co doprowadziło ją do stanu w jakim się znalazła opisała dokładnie, jednocześnie nie rozpisując się nad rzeczami mało istotnymi. Stąd też pewnie tak mała objętość książki, co dla mnie oczywiście jest plusem- ani przez chwilę się nie nudziłam.

Dzięki tej książce dowiedziałam się jak wygląda życie na odwyku, w jaki sposób przeprowadza się terapie, jakie zasady panują w zakładzie zamkniętym, czym dla uzależnionych są "wyzwalacze", jakie sygnały wysyła ciało osoby uzależnionej, w organizmie której brakuje używki, jakie ma myśli, jakie emocje nią targają i jak się zachowuje. Dowiedziałam się jaka jest różnica między abstynencją a trzeźwieniem i jak zmienia się myślenie osoby uzależnionej będącej na odwyku. Świetnie widać to na przykładzie autorki, która początkowo uważała, że tak naprawdę ona nie ma problemy ani z lekami, ani z alkoholem. Tak jakby całkiem przez przypadek się tam znalazła. "Rok na odwyku" to nie tylko historia Katarzyny T. Nowak, ale również wielu innych osób przebywających z nią jednocześnie na odwyku.

Łatwo jest ludzi oceniać i wyśmiewać, łatwo również powiedzieć osobie uzależnionej, że po prostu ma przestać pić czy ćpać. To nie jest takie łatwe.. Trzeźwienie to proces, który wymaga cierpliwości, determinacji i wsparcia. Jeśli ktoś zostanie sam z problemem to najpewniej nie uda mu się zwyciężyć z nałogiem. Wielokrotnie w tej pozycji widać jak dużym wsparciem dla bohaterki okazały się przyjaciółki. Uzależnienie to czyjaś porażka, za którą zazwyczaj stoją inni ludzie, problemy życiowe czy przeciwności losu. Zamiast ocenić kogoś w ciągu 2 sekund warto zastanowić się co doprowadziło go do takiego stanu. Opisane przeżycia autorki tak naprawdę mogą dotknąć kiedyś nas, bądź naszych bliskich. Ludzie uciekają w używki przez ciągłą presję czasu jaka na nas ciąży, przez to że modne teraz jest robienie wszystkiego na 100%, robienie miliona rzeczy jednocześnie tylko po to by udowodnić innym, jak to super jest się zorganizowanym. Samotność, ciągła gonitwa i zbyt wygórowane oczekiwania względem siebie również często skutkują nałogiem. Warto czasami się zatrzymać i pomyśleć czy wspinając się na szczyt nie zaczęliśmy niepostrzeżenie staczać się w dół. Ta książka dała mi naprawdę dużo do myślenia. Przyznam szczerze, że zawsze byłam przekonana, że osoby uzależnione są same sobie winne. Jednak nie.. Nie zawsze tak jest i nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać. Jeśli interesuje Was tematyka uzależnień i ich leczenia to gorąco polecam Wam tę książkę. Heroiczna i prawdziwa tak opisałabym tę historię w dwóch słowach. 

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.Komentarze

 1. Jako psycholog chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki o takie tematyce więc będę ją miała na uwadze :)
  Świetna recenzja!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam książki o takiej tematyce. Zapiszę sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. From little known facts and gift guides to stories of inspirational women and the latest fashion trends of Swimwear , our blog features fun posts on Jewelry fashion and lifestyle. Of course, if you’re a Hermes handbags lover, you’ll find that our blog also features tips for caring for your Brazilian Hair, exclusive offers and promotions, and information on new product releases.  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram