Prawdy i tajemnice | Sylwia Trojanowska [PATRONAT]

Jedna decyzja, jedna osoba może odwrócić losy drugiego człowieka. Może sprawić, że ten człowiek znienawidzi wszystko, co powinien kochać, a pokocha to, co powinien nienawidzić...

Prawdy i tajemnice

Sylwia Trojanowska
Cykl: Sekrety i kłamstwa (tom II)
Wydawnictwo Czwarta Strona
Premiera 27/02/2019

Chociaż Magdalena godzinami wsłuchiwała się w opowieści dziadka, jego przeszłość wciąż skrywa tajemnice. We wspomnieniach Ludwika z lat wojny nie brakuje skomplikowanej miłości, strachu i cierpienia. Gdy Magdalena odkrywa niezwykłe poświęcenie Heleny dla jej bliskich, ma wrażenie, że powrót do rodzinnych historii buduje ją na nowo. Przy dźwiękach nostalgicznej muzyki czyta listy i zapiski, które nigdy nie powinny wyjść na jaw. Próba rozliczenia się z przeszłością okaże się bolesna, bo niektórych obrazów nie da się już wymazać z pamięci, a dawno podjęte decyzje wciąż przynoszą konsekwencje. Jak prawda o dziadku wpłynie na życie Magdaleny?

Z niecierpliwością czekałam na moment, aż będę mogła z powrotem zatracić się w historii Magdy i Ludwika. W poprzednim tomie, zatytułowanym Sekrety i kłamstwa, bardzo ten duet polubiłam, chociaż nie da się ukryć, że jest dosyć specyficzny. Miłość, która łączy tych dwoje jest trudna, ale jednocześnie piękna i wyjątkowa. Co więcej... W żadnych innych książkach nie spotkałam się z wątkiem w którym została poruszona trudna miłość między dziadkiem i wnuczką, dzięki czemu ta seria wyróżnia się na tle innych tego typu powieści.
W tej części Ludwik zdecydowanie bardziej otwiera się przed Magdą. Dzieli się z nią swoją przeszłością, która niestety jest smutna, momentami przerażająca i wstrząsające. Opowiadane przez niego historie przyprawiają o gęsią skórkę. W Prawdach i tajemnicach sekrety, którymi Ludwik dzieli się z Magdą są mroczniejsze, przepełnione jeszcze większym bólem i cierpieniem, niż miało to miejsce w poprzedniej części. Jestem pewna, że miłośnicy wątków wojennych w książkach, będą tą serią zachwyceni.

Żaden człowiek nie jest czystym złem. (...) W każdym jest ziarno dobra . W niektórych kiełkuje i przeradza się w obfite plony, w innych po prostu czeka. Czasami bardzo długo.Tylko w niektórych gnije, ale o tych nigdy nie myśl. Zawsze zakładaj, że w każdym człowieku jest coś dobrego. Że jest dużo dobrego.

Sylwia Trojanowska ma niebywały talent do tworzenia barwnych i bardzo charakterystycznych bohaterów, idealnie widać to po Magdzie i Ludwiku, którzy są skrajnie różni, ale mimo wszystko oboje zyskali moją sympatię. Trudne momenty w tej powieści są przełamane życiem osobistym Magdy, co dodaje tej książce lekkości. Ciekawym wątkiem jest również relacja między Ludwikiem i Ewą. Nie ukrywam, że jestem szalenie ciekawa w jaki sposób autorka zakończy tę serię. Tak jak ostatnim razem, ta powieść skończyła się w zaskakujący sposób, a ja ubolewam, że przede mną kilka miesięcy czekania na kolejną część.


Skomplikowane relacje między dziadkiem i wnuczką. Mroczne wspomnienia. Wstrząsające historie sięgające czasów drugiej wojny światowej. Demony przeszłości, które nie dają o sobie zapomnieć. Trudna i jednocześnie bezgraniczna miłość... To wszystko i wiele więcej, znajdziecie w Prawdach i tajemnicach. 
Z niecierpliwością czekam na kolejną część! 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

Komentarze

  1. Pierwszy tom bardzo mi się podobał, więc ten, na pewno również przeczytam. 😊

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram