Histeryczki | Roxane Gay


Histeryczki to zbiór ciężkich, niewygodnych, poruszających i momentami wstrząsających opowiadań, których bohaterkami są kobiety. W każdej z nich drzemie histeryczka, którą w głębi duszy posiada również każda z nas. 

Histeryczki

Roxane Gay
Tłumaczenie Dorota Konowrocka- Sawa
Wydawnictwo Poradnia K
Data wydania 03/10/2018
Liczba stron 280
Ocena 7/10

Zbiór opowiadań, na który składają się różne historie kobiet: przegranych, szalonych, matek, sióstr, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii. Roxane Gay po tej książce została okrzyknięta mistrzynią opowiadania i znawczynią kobiecej natury w jej różnych odcieniach. Jest jedną z najbardziej cenionych amerykańskich pisarek, uważana za ważny głos feminizmu, a jej „Histeryczki” stały się bestsellerem.


~~~
Przyznałam szczerze, że gdy sięgałam po Histeryczki, nie wiedziałam do końca czego mogę się po tej pozycji spodziewać. Opis niewiele wyjaśnia, ale był na tyle intrygujący, że zdecydowałam się ją przeczytać i nie żałuję. Chociaż nie można ukryć, że w dużych ilościach może przytłoczyć i przygnębić. Myślę, że należy ją sobie dozować, tylko w ten sposób będziemy w stanie ją docenić oraz dojrzeć wszystko co autorka chce nam przekazać. 

Bohaterkami tych opowiadań są kobiety. Różnią się od siebie niemal pod każdym względem- mają różne charaktery, inny temperament, inaczej wyglądają i przede wszystkim każda z nich posiada inny bagaż doświadczeń. Niektóre z nich walczą z demonami przeszłości- są ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej, gwałtów oraz manipulacji. Histeryczki to przede wszystkim emocje i poruszone trudne tematy - miłość, nie zawsze usłana różami, macierzyństwo, zdrady, kompleksy, brak poczucia własnej wartości, przemoc i ogrom problemów, które mogą mieć miejsce w życiu każdej z nas. Niektóre opowiadania podobały mi się bardziej - o ile w tego typu pozycjach można napisać, że się podobają... Może inaczej, niektóre poruszyły i zaciekawiły mnie bardziej, inne trochę mniej, jednak tak to już bywa u mnie z opowiadaniami. Nie każda historia potrafi zaciekawić mnie w ten sam sposób. Jednak bez wątpienia uważam, że jest to pozycja warta przeczytania. Te opowiadania wywołują mnóstwo emocji- niektóre wycisnęły łzy z  moich oczu, inne sprawiły, że czułam przygnębienie i wszechobecny smutek, były również takie, które mną wstrząsnęły, zszokowały i zdenerwowały, głównie ze względu na zło, które wyrządza krzywdę tylu ludziom... 

Nieco przygnębiająca pozycja, prawda? Niestety, życie wielu kobiet takie jest lub było. Na przykład autorki Roxane Gay, która w dzieciństwie przeżyła piekło i jestem pewna, że w Histeryczkach przemyciła wiele swoich przeżyć. Brakuje mi w tej pozycji jednego- jakiegoś dobrego akcentu, aby przełamać ten ból i przygnębienie. 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.


Komentarze

Prześlij komentarz

instagram