Sekrety i kłamstwa | Sylwia Trojanowska [PRZEDPREMIEROWO]

Owszem, przeszłość wpływa na teraźniejszość. Ale jej nie tworzy. Tworzysz ją ty. Tylko ty. Swoim zachowaniem, słowami i myślami. Tymi ostatnimi najbardziej.

Sekrety i kłamstwa
Sylwia Trojanowska

Premiera 22/08/2018
Wydawnictwo Czwarta Strona
Liczba stron 332
★★★★★★★★☆

Drogi Magdaleny i jej dziadka rozeszły się dawno temu. Po latach Magda wraca do rodzinnego domu, by pogodzić się z Ludwikiem. Obiecuje, że zastanowi się nad zamieszkaniem z nim, ale pod jednym warunkiem- pozna w końcu wszystkie tajemnice i sekrety przez wiele lat skrywane przez dziadka. Ludwik dzieli się z Magdą historią ich przodków, która sięga czasów drugiej wojny światowej. Jakie tajemnice przez lata skrywał Ludwik?

Sekrety i kłamstwa to pierwsza powieść Sylwii Trojanowskiej, którą miałam przyjemność przeczytać i czym prędzej muszę sięgnąć po resztę jej książek. Po przeczytaniu tej pozycji pomyślałam "Cudze chwalicie, swego nie znacie"- ta książka to dowód na to, że polscy autorzy są równie dobrze, a czasami nawet i lepsi od zagranicznych. Przez wiele lat czytałam książki tylko zagranicznych autorów. Nie mam pojęcia dlaczego, ale sądziłam, że polscy autorzy nie mają nic ciekawego do zaoferowania. Myliłam się, oj bardzo się myliłam.

Sekrety i kłamstwa przeczytałam jednym tchem. Mimo że książka do najlżejszych nie należy, porusza bowiem ważne i trudne tematy to czyta się ją z ogromną przyjemnością. Z zaciekawieniem przewracałam kolejne strony tej powieści. Pragnęłam tak jak Magda, swoją drogą moja imienniczka, poznać burzliwą historię jej przodków. Opowieści Ludwika mnie intrygowały i wywoływały ogrom emocji. Pojawił się również wątek miłosny, który był bardzo subtelny i nie przysłaniał tego najciekawszego, czyli wątku historycznego. Co oczywiście jest plusem tej pozycji, bo dzięki temu fabuła wyróżnia się na tle innych powieści obyczajowych. W tej książce nie znajdziecie nudnych i długich opisów, natomiast przeważają dialogi, które są bardzo dynamiczne i żywe. Nie będziecie mieli również czasu na nudę, bo w tej powieści ciągle się coś dzieje. Pojawiło się również kilka zwrotów akcji i zwłaszcza jeden z nich sprawił, że moja szczęka nieco opadła. Zżyłam się z bohaterami, a zwłaszcza z moją imienniczką, która została brutalnie poturbowana przez los. Życie ciągle rzucało jej kłody pod nogi, a ja ze wszystkich sił pragnęłam by w końcu wszystko poszło po jej myśli. Natomiast Ludwika polubiłam od samego początku. Owszem, jest zgryźliwy, gburowaty i wydaje się wyobcowany, ale po poznaniu jego historii stwierdzam, że ma do tego pełne prawo. Bez względu na wszystko bije od niego miłość do wnuczki. Jego decyzje i pomysły może nie są zrozumiałe i przemyślane, ale bez wątpienia kieruje nim bezgraniczna miłość. Za to go uwielbiam.

Nie trać ani chwili, bo później właśnie tej chwili może ci zabraknąć, aby zawalczyć o szczęście.

Strata bliskich osób. Wydarzenia sięgające czasów drugiej wojny światowej, które mają wpływ na całe późniejsze życie. Tajemnice, które się nawarstwiają. Przykre wspomnienia, które nie dają o sobie zapomnieć. Bezgraniczna miłość. To wszystko znajdziecie w Sekretach i kłamstwachJestem zachwyconą tą powieścią i z niecierpliwością czekam na drugą część!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.


Komentarze

 1. Koniecznie musze przeczytac! Uwielbiam motywy wojenne w ksiazkach, wiec to cos naprawde dla mnie. Tym bardziej, ze piszesz, ze to naprawde dobra ksiazka :)
  Buziaki! :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Wkrótce ja również będę czytała tę książkę. Jestem bardzo ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ narobiłaś mi smaka na tą książkę!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram