ERDK 2018 | siedem powieści młodzieżowych, które warto przeczytać

Unia Europejska ogłosiła rok 2018 Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Z tej okazji zostałam zaproszona do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji #zaczytanypegaz, która ma na celu promowanie dziedzictwa kulturowego wśród młodych ludzi, głównie miłośników książek 📚
Cenie wszelkie kampanie promujące szeroko pojętą kulturę, dlatego nie mogłam odmówić! Krótko opiszę akcję, a potem polecę Ci kilka moich ulubionych powieści młodzieżowych. Może zechcesz dołączyć się do akcji #zaczytanypegaz poprzez przeczytanie którejś z poleconych przeze mnie książek?ERDK to ogólnoeuropejska kampania, której celem jest poszerzanie wiedzy o społecznym i gospodarczym znaczeniu dziedzictwa kulturowego. Zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę jest dziedzictwo kulturowe? To praktycznie wszystko co nas otacza. Oprócz tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie, sztuki i oczywiście literatury, dziedzictwem kultury jest też jedzenie, na przykład jarmuż, który okazał się najstarszym polskim "zabytkiem" kulinarnym! Co nie ukrywam, bardzo mnie zaskoczyło. Dziedzictwem jest również folkowa ceramika z Bolesławca, wykorzystana na jednej z grafik ze zdjęcia. Autor postaci hybrydowych, Krzysztof Radoszka, chciał dzięki nim uświadomić ludziom, jak nieoczywiste może być dziedzictwo kulturowe. Myślę, że mu się to udało. Jeśli jesteś ciekaw jakie projekty powstaną w ramach ERDK to zapraszam tutaj i tutaj. Na podanych stronach znajdziecie więcej informacji na temat akcji oraz kalendarium imprez.

Zachęcam do wzięcia udziału w dwóch rozdaniach, które dzisiaj ruszyły na moich profilach (IG, FB). Do wygrania są dwa pakiety, w których znajdują się dwie książki i gadżety promujące akcję #zaczytanypegaz

To co, przechodzimy do moich propozycji powieści młodzieżowych?
Jeśli jakaś książka Cię zainteresuje to kliknij w jej  tytuł i link przekieruje Cię do mojej recenzji, z której dowiesz się o danej pozycji nieco więcej ♡


Dwudziestoletnia Magda, na pierwszy rzut oka prowadzi monotonne życie. Swój czas poświęca pracy w księgarni oraz wypełnianiu domowych obowiązków. Jednak mało osób wie, że Magda tropi upiory pochodzące ze słowiańskich wierzeń. Jej wujek Felix jest żniwiarzem, czyli osobą, która porońce, zmory, bezkosty i inne upiory potrafi odesłać tam, skąd przybyli. Felix znika, a Magda bierze sprawy w swoje ręce. Mimo, że nie jest żniwiarzem, posiada dużą wiedzę na temat upiorów i postanawia sama się z nimi rozprawić. 
Zoe ma 17 lat, wspaniałą przyjaciółkę, szaloną mamę i nadpobudliwego brata. Rok temu jej tata tragicznie zginął, przez co mama pracuje zdecydowanie za dużo, jednak tylko w ten sposób jest w stanie utrzymać dzieci. Pewnego dnia mama zostawiła Zoe jej młodszego brata pod opieką. Dziewczyna pozwoliła mu pobawić się na dworze z psami. Chłopiec długo nie wracał, a Zoe musiała go szukać podczas burzy śnieżnej. Przez to wszystko znalazła się w miejscu i czasie w którym nie powinna być. Zobaczyła rzeczy, których nigdy nie powinna zobaczyć. Zoe poznała niesamowitego mężczyznę- łowcę głów, który pracuje na zlecenie lordów z Niziny- brutalnego miejsca do którego trafią ludzie, którzy na to zasługują. Jak potoczą się losy Zoe i Iksa? Ludzi, którzy pochodzą z dwóch tak różnych światów?August chciałby być dobrym człowiekiem i odgrywać większą rolę w obronie niewinnych przed potworami- niestety sam jest jednym z nich. Może ukraść człowiekowi duszę, wygrywając pieśń na swoich skrzypcach.
Kate pragnie być tak samo bezwzględna jak jej ojciec, który pozwala wałęsać się potworom po ulicach, a ludziom każe płacić za ochronę. Kate Harker i August są następcami przywódców podzielonego miasta,
gdzie z przemocy narodziły się prawdziwe potwory.
Jak połączą się drogi Kate i Augusta? Czy wyjdzie z tego coś dobrego?


Elliot Hooper ma dwanaście lat i już teraz musi radzić sobie z wieloma przeciwnościami losu. Jak na (prawie każdego) nastolatka przystało, nie lubi rano wstawać, a za szkołą nie przepada. Od śmierci dziadka Elliot mieszka sam z mamą na starej farmie. Pewnie nasuwa Wam się pytanie z jakimi przeciwnościami losu przyszło się zmagać Elliotowi? Już Wam mówię.. pamięć jego mamy coraz bardziej szwankuje. Doszło już do takiego momentu, że to Elliot zaczął się opiekować mamą, a jak dobrze wiecie, powinno być przecież na odwrót. Na dodatek  Josie (mama Elliota) nie jest w stanie pracować, więc ich długi rosną. Chłopiec nie może nikomu powiedzieć o problemach, bo nie chce żeby zabrali go od mamy. Dlatego dzielnie się nią opiekuje. Jakby tego było mało, pewnej nocy na farmie Elliota ląduje Panna, która twierdzi, że jest "członkinią Rady Zodiakalnej" i jest "nieśmiertelna". Mało tego! Ona twierdzi, że ma niespełna dwa tysiące lat! I przybyła odnaleźć "więźnia numer czterdzieści dwa".


Pewnego dnia Hendrix i Corrina postanawiają zaryzykować. Kradną samochód, wyciągają Dziadzia z apartamentów dla seniorów, na tylną kanapę ładują psa i wyruszają w podróż do Los Angeles. Wszyscy ich ścigają- rodzice, lekarze i policja, ale Hendrix i Corrina chcą dopiąć swego i dowiedzieć się, czy Dziadzio ma rację, twierdząc, że jedynymi historiami, które przetrwają, są te o miłości.Layken przeżywa bardzo trudny okres w swoim życiu. Jej tata zmarł, a jakby tego było mało, z powodu problemów finansowych musi się przeprowadzić z mamą i młodszym bratem do Michigan.
Kel, młodszy brat Layken szybko zaprzyjaźnia się z Clauderem, chłopcem mieszkającym w domu na przeciwko. Za to Lake (Layken) poznaje Willa, starszego brata Claudera. Od razu zaczyna między nimi iskrzyć, jednak bardzo szybko na ich drodze pojawiają się problemy.
Czy Lake i Will mimo wszystko będą mogli być razem?Juliet nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią mamy. Od wielu miesięcy zostawia listy na jej grobie, bo tylko w ten sposób potrafi poradzić sobie ze stratą.
Declan jest zbuntowanym siedemnastolatkiem. W ramach kary odbywa na cmentarzu pracę na cele społeczne. Pewnego dnia znajduje list na jednym z grobów. Postanawia go przeczytać i.. odpowiedzieć.
Juliet odkrywa, że ktoś naruszył jej prywatność. Oczywiście zdenerwowała się, ale postanowiła odpisać na wiadomość. Z czasem Juliet i Declan zaczynają ze sobą korespondować, nie widząc kto skrywa się po drugiej stronie. Dlatego też łatwiej jest im się dzielić swoimi zmartwieniami i problemami.


Koniecznie daj znać czy jakaś z zaproponowanych przeze mnie pozycji Cię zainteresowała ♡
Chętnie dowiem się też czy słyszałeś wcześniej o tym, że rok 2018 jest Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego i czy widziałeś już gdzieś zaczytanego pegaza ☺️
Komentarze

 1. Wpadło mi w oko "Kto wypuścił bogów?" :-)
  Koniecznie wypożyczę dla córki :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Żniwiarz" i "Okrutna pieśń" są na mojej liście czytelniczej :) Bardzo interesująca akcja, gratuluję zaproszenia do niej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Okrutna pieśń - poproszę!
  Slammed - Już niedługo kupię!
  Listy do utraconej - Dzięki Tobie je mam i czekają na swoją kolej! :)
  Myślę jeszcze nad "Żniwiarzem" i pozostałymi tomami. Widzisz jak mnie zachęcasz? :)

  Books Holic

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tylko Na krawędzi nigdy i była to dość oryginalna historia. Pozostałych nie znam, ale Żniwiarza mam w planach. ;)
  Pozdrawiam!
  https://recenzjeklaudii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram