Prostota. Siła codziennych rytuałów | Brooke McAlary

By szybko poczuć ulgę, spróbuj zwolnić.

"Prostota. Siła codziennych rytuałów"

Brooke McAlary

Przełożyła Bożena Kosowska
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 17/01/2018
Liczba stron 104
Prostota. Siła codziennych rytuałów"

          Brooke McAlary jest żoną, matką, panią domu, autorką książek, blogerką. Brooke odnalazła spokój, siłę i wewnętrzną równowagę w tym, co najprostsze. W tej książce stara się przekazać swoje sposoby na organizację dni, zmianę rytmu czy codzienne rytuały, które pozwalają docenić wartość zwyczajnych chwil i przyjemności.

          Bardzo lubię poradniki, a jeśli napisane są lekkim i przystępnym językiem, a rady w nich zawarte są cenne i przede wszystkim nieczasochłonne to jestem zachwycona. Tak właśnie było w tym przypadku. "Prostota" to poradnik mający na celu pokazanie nam, że wykonując codzienne czynności uważniej, możemy wieść życie prostsze i szczęśliwsze, a to wszystko dzięki mocy rytuałów i rytmów. Nie znajdziecie tu sposobów na opróżnienie piwnicy, posegregowanie przypraw w kuchni czy ubrań w garderobie.

Współczesne życie przypomina pas szybkiego ruchu. Gnamy, żeby nie dać się wyprzedzić innym. Jesteśmy przepracowani, stale podpięci do sieci i zestresowani. I prześcigamy się w tym, kto jest bardziej zajęty, bardziej potrzebny i bardziej niewyspany. Tymczasem wcale nie musimy.

          "Prostota" to niewielkich rozmiarów książka, która ma raptem 104 strony. Przeczytałam ją w jeden wieczór i miło spędziłam czas. Jest to jeden z lepszych poradników jaki miałam okazję przeczytać. Niestety większość autorów w poradnikach "leje wodę" i kilka razy powtarza jedno i to samo z tym, że ubiera to w inne słowa. Tutaj tego nie znajdziemy, autorka ceni czas czytelników i przekazuje to co najważniejsze. To jest zdecydowanie wielki plus tej pozycji.


          W książce znajduje się siedem metod na uwolnienie się od codziennego biegu i zerwanie z nerwowym trybem życia. Jeden z podanych sposobów praktykuję już od jakiegoś czasu, mowa o "wyłączaniu się". Czyli odcinanie się od urządzeń i mediów- zero telefonu, laptopa, telewizora czy nawet czytnika, przez określoną ilość czasu. Pozostałe sześć sposobów Brooke McAlary mam w planach w najbliższej przyszłości wprowadzić w życie.

(...) Życie jest lepsze, kiedy nie staramy się zrobić wszystkiego.Naucz się cieszyć tym życiem, które przeżywasz, a okaże się ono cudowne.

          Autorka nie próbuje na siłę narzucić nam swoich sposobów na prostsze i szczęśliwsze życie. Wręcz przeciwnie. Zachęca by wprowadzać zmiany powoli, żeby się do nich przyzwyczajać i przede wszystkim nie rzucać na głęboką wodę. Warto tu zacytować to, co autorka napisała pod koniec książki:
"Jeśli w jakimkolwiek momencie [rytuały i rytmy] sprawią, że będziecie się czuć:
- zestresowani,
- winni,
- przytłoczeni,
- mniej elastyczni,
- mniej swobodni,
- mniej produktywni,
musicie mi obiecać, że zrobicie jedno:
SKOŃCZYCIE Z TYM." 
 
          Jeśli czujecie, że nie czerpiecie z życia tyle radości i przyjemności ile powinniście, a Wasza codzienność to tak naprawdę ciągły bieg, to sięgnijcie po tę pozycję. Być może sposoby Brooke McAlary pomogą Wam nieco zwolnić? ☺

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.


Komentarze

 1. Jakoś nie jestem do końca przekonana do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama nie wiem, trudno przekonać mnie do poradników...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam lubię poradniki, wiele dobrego z nich można wyciągnąć :)
  A z doświadczenia wiem, że faktycznie poranki są niezwykle ważne!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jakoś nie mogę się przekonać do poradników... Może kiedyś ;) Ale wydana super!

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam i bardzo podobało mi się to, że zawarte były tam rady, a nie przekonywanie na siłę, aby coś robić w dany sposób :)

  OdpowiedzUsuń
 6. słyszałam dużo dobrego o tej książce, chyba pora wreszcie po nią sięgnąć :)
  zatrzymachwileulotne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. (...) Życie jest lepsze, kiedy nie staramy się zrobić wszystkiego.Naucz się cieszyć tym życiem, które przeżywasz, a okaże się ono cudowne.
  ....to jest o mnie😘😘😘

  OdpowiedzUsuń
 8. Jejku, jak tu cudownie! Jestem tu pierwszy raz i szczerze zakochałam się w wyglądzie tego bloga oraz w recenzjach. Bardzo dobrze piszesz, tak zachęcająco i treściwie. Na pewno zajrzę tutaj nie raz, dodaję bloga do obserwowanych oczywiście :)

  http://recenzentka-doskonala.blogspot.com/2018/03/elizabeth-i-jej-ogrod-elizabeth-von.html

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram