Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć | J.K. Rowling

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling


Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

J.K. Rowling

Przełożyli Joanna Lipińska i Andrzej Polkowski
Ilustrowała Olivia Lomenech Gill
Data wydania 08/11/2017
Liczba stron 138
Wydawnictwo Media Rodzina
          "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" są owocem wieloletnich badań i podróży Newta Skamandera. Podróżował on po świecie w poszukiwaniu nowych magicznych zwierząt. Odwiedził dżungle i pustynie na całym świecie. Obserwował zwierzęta w stu krajach, na pięciu kontynentach. Z tej książki dowiemy się czym tak naprawdę są magiczne zwierzęta, gdzie się ukrywają i co się robi gdy mugol zobaczy, to czego widzieć nie powinien. Dzięki tej pozycji poznamy aż osiemdziesiąt jeden magicznych, a raczej fantastycznych stworzeń, oraz ich klasyfikację Ministerstwa Magii.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          Z przyjemnością oznajmiam, że "Magiczne zwierzęta i jak je znaleźć" to najpiękniej wydana książka jaką mam w swojej kolekcji. Ba! To jest najpiękniej wydana książka jaką w życiu widziałam, a trochę przez moje ręce się ich przewinęło. Oczywiście główną rolę odgrywają tu cudowne ilustracje Olivii Lomenech Gill. Jej prace tak mi się spodobały, że koniecznie musiałam zobaczyć inne jej dzieła i jestem pod wrażeniem jej talentu! Jeśli macie ochotę zobaczyć jej prace, to zapraszam tutaj.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          Książka jest ogromnych rozmiarów, ale treści w niej jest bardzo mało. Znajdziemy tu m.in  krótki wstęp, kilka informacji o książce czy krótką historię mugolskiej świadomości. Największą część książki stanowią "Fantastyczne zwierzęta od A do Z", czyli ogromne ilustracje osiemdziesięciu jeden  magicznych stworzeń, krótki opis oraz ich klasyfikację według Ministerstwa Magii.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          Jeśli chodzi o treść to początek, zwłaszcza przedmowa autora spodobała mi się najbardziej. Wyczuwalny jest tam styl J.K. Rowling i właśnie ta przedmowa wprowadza czytelnika do magicznego świata. Opisy zwierząt to raczej "suche" fakty, które jakoś specjalnie nie porywają, ale.. na ratunek przychodzą wtedy wspomniane wcześniej cudowne ilustracje.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          Tę książkę czytałam bardzo długo, ale to tylko dlatego, że ją "podczytywałam". Sięgałam po nią co jakiś czas i czytałam po kilka stron, zachwycając się przy tym cudownymi ilustracjami. Gdybym zdecydowała się przeczytać ją "na raz" to zapewne by mnie po prostu znudziła. Jak wspominałam wcześniej, opisy zwierząt nie są szczególnie porywające, dlatego według mnie najlepiej czytać tę książkę "na raty". Nie chce żebyście pomyśleli, że ta pozycja jest nudna i nie warta uwagi. Absolutnie nie! Po prostu, wyobrażacie sobie przeczytać wielki atlas np. zwierząt "na raz"? Ja nie, dlatego w ten sposób podeszłam do "Fantastycznych zwierząt.." i nie żałuję, bo była to świetna zabawa, a do tej książki będę wracała jeszcze wiele razy, chociażby po to, żeby nacieszyć oko 

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          Wiem, że wiele osób narzeka na to, że ta książka mimo wielkich rozmiarów ma bardzo mało treści. Spotkałam się nawet z opiniami, że autorka za bardzo się nie postarała. Nie zgadzam się. Trzeba wziąć pod uwagę, że ten świat, te zwierzęta i wszyscy bohaterowie serii "Harry Potter" są wymyśleni właśnie przez nią! Uważam, że J.K. Rowling włożyła ogrom pracy we wszystkie swoje dzieła. Nie możemy oczekiwać, że każda jej książka będzie na miarę "Harrego Pottera". Ta pozycja jest leksykonem dla mugoli i czarodziejów i jest to zaznaczone już na pierwszych stronach, więc na próżno szukać tu porywającej historii.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          Na koniec muszę wspomnieć o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Kupując tę książkę zasilamy konto Comic Relief (organizacja, która pomaga najbiedniejszym społecznościom w najuboższych krajach świata) i Lumos (organizacja, która wspiera rodziny, aby umożliwić powrót do nich dzieciom przebywającym w placówkach opiekuńczych). 20% wpływów ze sprzedaży tej książki trafi do Comic Relief, a 80 % do Lumos. Może nie wiecie, więc wspomnę też o tym, że organizację charytatywną Lumos założyła J.K. Rowling.

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling
          To jest chyba pierwszy post na tym blogu z tak wielką ilością zdjęć, ale mam nadzieję, że mnie rozumiecie. Musiałam się z Wami podzielić małą cząstką tej pięknej książki. Nie umiałam się zdecydować, które ilustracje Wam tu pokazać, bo wszystkie są naprawdę przepiękne.


Czy polecam? Oczywiście, że tak! Zwłaszcza fanom Harrego Pottera.
To jest wręcz pozycja obowiązkowa na półkach miłośników tej serii ☺

"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć" J.K. Rowling

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina ❤


Komentarze

 1. Podoba mi się styl ilustracji, ale za dużo już takich ilustrowanych z HP kupiłam. Portfel aż piszczy na samą myśl :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale trzeba przyznać, że są warte każdej ceny <3

   Usuń
 2. Dla wielbicieli serii nie lada gratka. Wydanie naprawdę przepiękne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi również bardzo podoba się wydanie tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne ilustracje .😘

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam tę książkę w domu i również jest najpiękniejszą jaką posiadam w swojej biblioteczce <3 Ja przeczytałam książkę na raz i czytało mi się ją świetnie! Mam jeszcze to troszkę starsze wydanie z początku ubiegłego roku i tam wszystko prezentuje się inaczej. Rozmiar tamtej książki jest mniejszy, przez co wydaje się, że tekstu jest sporo. Przyznam jednak, że kolorowe ilustrowane wydanie jest najwspanialsze <3
  Pozdrawiam ciepło! :* Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę się w nią zaopatrzyć! To wydanie jest takie piękne. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wydanie, juz wiem co kupić siostrzenicy na urodziny:) a sama muszę w końcu przeczytać Harrego Pottera....

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram