Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia | Lola A. Åkerstrom

"Nie osądzaj wszystkiego, co widzisz,
nie wierz we wszystko, co słyszysz,
nie rób wszystkiego, co możesz,
nie mów wszystkiego, co wiesz,
nie jedz wszystkiego, co masz,
nie pokazuj nikomu co masz w sercu i w portfelu"
Przysłowie szwedzkie

"Lagom. Szwedzki sekret dobrego życia"
Lola A. Åkerström
Wydawnictwo MARGINESY
Data wydania 27/09/2017
Liczba stron 192

          Przyznam szczerze, że wcześniej nie spotkałam się z pojęciem lagom, ale gdy dowiedziałam się, że jest to szwedzki sekret dobrego życia to naszła mnie wielka ochota, by dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Dzięki tej książce poznałam wiele ciekawych informacji na temat Szwecji i jej mieszkańców, oraz poznałam przepis na dobre życie, który jak się okazało, nie jest wcale taki trudny.

          Lagom to krótko mówiąc umiar, równowaga i harmonia. Rolą lagom jest, poprzez usunięcie barier stawianych przez stres i napięcia, poprowadzenie nas ku własnej, naturalnej równowadze i pomóc osiągnąć pełnię zadowolenia. Dlatego warto powoli wprowadzać elementy tej idei do swojego życia. Brzmi banalnie? Możliwe. Jednak po przeczytaniu tej pozycji zauważyłam, że wiele rzeczy w swoim życiu mogę zmienić i których zmiana nie pochłonie dużej ilości mojego czasu- wręcz przeciwnie. Lubię poradniki, każde motywujące zdanie czy cytat daje mi małego kopa do działania, dlatego ta pozycja bardzo mi się podobała i mam w planach zaprosić lagom do mojego życia.

"Lepiej milczeć i zostać uznanym za głupka, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości."


          Bardzo spodobało mi się, że autorka dokładnie wgłębiła się w temat i przedstawiła lagom we wszystkich strefach życia. Chociaż kilkakrotnie się powtarzała i w innych rozdziałach mówiła to co w poprzednich, jednak ubrała to w inne słowa. To jest chyba jedyny minus jaki zauważyłam.

          Nie chcę się bardziej rozwodzić nad pojęciem lagom, bo jeśli zechcecie sięgnąć po tę pozycję to zepsułabym Wam tylko zabawę. "Langom" czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat życia w Szwecji. Niektóre były dla mnie sporym zaskoczeniem i po przeczytaniu całej książki z wielką przyjemnością odwiedziłabym ten kraj i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się tam pojechać.
Wiedzieliście, że w rozmowach o seksualności i fizjologii Szwedzi są szczerzy, a ich swoboda do nagości jest większa niż w innych krajach? Za to temat zarobków czy kwestie społeczne są przez nich bardziej unikane. Szwedzi również bardzo rzadko prawią puste komplementy, ponieważ chcą by ich czyny mówiły same za siebie. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, że Szwedzi są tak specyficzni. Takich "smaczków" jest tu o wiele więcej.

"Lagom wymaga nie tylko szacunku dla siebie samych, ale też dla innych, poprzez życie zgodne ze złotą zasadą: traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany. Daj im odpowiednio dużo przestrzeni i nie trać ich cennego czasu i środków."


Nie mogę wspomnieć o pięknym wydaniu tej książki- twarda oprawa, ładna okładka, mnóstwo pięknych fotografii, przyjemna dla oka szata graficzna i mnóstwo pięknych cytatów. Okładkowe sroki i miłośnicy poradników na pewno będą z tej pozycji zadowolone.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy.

Komentarze

 1. Chyba nadszedł czas na zapoznanie się z takiego typu poradnikiem :)

  Pozdrawiam Grovebooks

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Szwedów już od dawna, chociaż wiem, że jak to Skandynawowie, to bardzo dziwny naród ;) Koniecznie muszę przeczytać tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jestem pewna, że Ci się spodoba :)

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram