Chmura | Claudia Pietschmann

Czasami trudne problemy rozwiązują się same, a najprostsze rzeczy okazują się przeszkodami nie do przejścia.


Chmura
Claudia Pietschmann
Tłumaczenie Iwona Mączka
Wydawnictwo Media Rodzina
Data wydania 16/10/2019
Liczba stron 398
Ocena 8/10

Paraliżująco realistyczny, porywający thriller dla młodzieży.
Emma chyba się zakochała. Nikt nie rozumie jej tak dobrze jak poznany online Paul. Choć jeszcze nigdy nie spotkali się w realu, w sieci dzielą się najskrytszymi tajemnicami. Chłopak ma dla dziewczyny mnóstwo niespodzianek, które jest w stanie urzeczywistnić jednym kliknięciem. Problem w tym, że każda najmniejsza przysługa zaczyna niebezpiecznie przypominać osaczanie dziewczyny...
Czy dla Paula Emma jest jedynym oknem na świat?
Dlaczego chłopak nie chce się z nią spotkać? Co przed nią ukrywa?

~~~

Ta książka to jedno wielkie zaskoczenie. Nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba i przede wszystkim, że będzie do tego stopnia porywająca i wciągająca. Emma wraz z rodziną przeprowadza się do nowoczesnego domu wyposażonego w technologię SmartHome. Zadaniem tego systemu, oprócz ułatwienia życia domownikom, jest zapewnienie im bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Główna bohaterka, Emma, straciła brata i nie potrafi poradzić sobie z jego śmiercią. Czuje, że nikt jej nie rozumie. Rodzicie, każdy problem chcą rozwiązywać wizytą u psychoterapeuty, poza tym starają się okazać jej zainteresowanie, ale sami są pogrążeni w żałobie i obezwładniającym bólu. Natomiast reszta otaczających osób na nią dmucha i chucha, obchodząc się z Emmą jak z jajkiem. Tymczasem dziewczyna potrzebuje zrozumienia, które znajduje u Paula, chłopaka poznanego w internecie, który również stracił kogoś bliskiego. Emma czuje, że tajemniczy nieznajomy jest jedyną osobą, która ją rozumie. Rozmowy z nim przynoszą jej ulgę... Do pewnego czasu.

Chmura to powieść, którą powinien przeczytać każdy nastolatek. Tak ku przestrodze. Zapewne czytając to, jesteście przekonani, że Emma zaufała nieodpowiedniej osobie i wszystko zaczęło się walić jak domek z kart. Tak, zgadza się. Jednak w pewnym momencie pojawia się taki zwrot akcji, że nie mogłam uwierzyć, w to co czytam. Wow! Po prostu wow. Zostałam bardzo mile zaskoczona. Nie dość, że pomysł na fabułę jest rewelacyjny, to w dodatku świetnym uzupełnieniem jest wartka akcja, napięcie i niepokojący, momentami przyprawiający o gęsią skórkę, klimat.

Ważne sprawy należy zakończyć w taki sposób, żeby móc o nich zapomnieć.

Jestem pewna, że główna bohaterka wielu czytelników może irytować. Należy jednak pamiętać, że to jest nastolatka, w dodatku pogrążona w żałobie i zagubiona w sobie. Tego typu bohater nie może w każdej sytuacji racjonalnie postępować. Emma często była przekonana, że czekanie jest najlepszym wyjściem, była pewna, że większość jej problemów jakoś samo się rozwiąże. Nie muszę chyba pisać, że nie dość, że się nie rozwiązywały, to w dodatku wszystko się bardzo komplikowało. Czasami przewracałam oczami podczas czytania tej książki i miałam ochotę przemówić Emmie do rozsądku, niemniej jednak bardzo ją polubiłam i byłam szalenie ciekawa, jak ta cała sytuacja się rozwiąże. 

Chmura to rewelacyjny thriller dla młodzieży i jestem pewna, że dorosłym również się spodoba. Oczywiście, trzeba wziąć pod uwagę, że z racji iż jest to powieść skierowana do młodszych czytelników, jest to thriller, raczej z tych łagodnych, jednak pełen napięcia i akcji. W tej książce znajdziecie smutek, żałobę, przygnębienie, zauroczenie, miłość i mnóstwo piętrzących się tajemnic.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Komentarze

  1. Do młodzieży nie należę, ale jeśli i dla dorosłych, rozejrzę się za tą książką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam w planach sięgnąć po tę książkę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Może będzie okazja przeczytać, zapisuję tytuł w pamięci. ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram