Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów | Nancy Springer

Uśmiechnęłam się ze szczęścia, choć ściskało mi się serce. Znów pojawiło się tak dobrze znane uczucie słodkiej goryczy. Znów mogłam się cieszyć przejawami rodzinnej czułości wyłącznie na odległość.

Enola Holmes. Sprawa złowieszczych bukietów
Nancy Springer
Tłumaczenie Elżbieta Gałązka- Salomon
Cykl Enola Holmes (tom III)
Wydawnictwo Poradnia K
Data wydania 27/11/2019
Liczba stron 200
Ocena 9/10

„Doskonale sobie poradzisz sama, Enolu” – pisała matka młodszej siostry Sherlocka Holmesa przed swoim tajemniczym zniknięciem. Dziewczyna myśli o tym przesłaniu za każdym razem, kiedy jest jej trudno czy smutno. To dzięki wsparciu mamy Enola postanawia, że nie podda się woli braci i nie będzie tracić czasu na pensji dla dobrze urodzonych panien, tylko wyruszy do Londynu, by zostać perdytorystką – detektywką poszukującą zaginionych osób.
A w tomie trzecim jej przygód znika nie byle kto, tylko sam doktor Watson, którego Enola zdążyła poznać i polubić. Za wszelką cenę postanawia zatem odszukać zaginionego przyjaciela swojego brata. Czy bukiet przedziwnych kwiatów, który otrzymała żona lekarza, ma jakieś znaczenie dla sprawy? Sherlock je ignoruje – czy słusznie? Kto z rodzeństwa – i czy ktokolwiek? - odnajdzie zaginionego?


🔎🔎🔎

Do przygód Enoli Holmes wracam z wielką przyjemnością. Ta młoda dziewczyna zachwyca mnie nieustannie swoją inteligencją, przebiegłością, odwagą i jednocześnie życzliwością, którą potrafi z siebie wykrzesać. W trzecim tomie tego cyklu, po raz kolejny udowadnia, że kobiety mogą być sprytne, uparte, ambitne, posiadać własne zdanie, oraz niesamowity zmysł dedukcji. Nic w tym dziwnego? Oczywiście, w dzisiejszych czasach niemal każdy zdaje sobie sprawę z równości kobiet i mężczyzn, oraz tego, że płeć piękna może posiadać mocne cechy charakteru. Jednak w przypadku Enoli Holmes, mowa o XIX wiecznym Londynie, gdzie dyskryminacja kobiet była na porządku dziennym.

Uwielbiam tę serię również ze względu na Londyn i jego klimat. Autorka dzieli się z czytelnikami przekonaniami, oraz zasadami, jakie obowiązywały w tamtych czasach, dzięki czemu ta powieść to swego rodzaju mała lekcja historii dla młodzieży.  Zagadka kryminalna nie jest specjalnie skomplikowana i bardziej wprawiony czytelnik bez wątpienia dość szybko ją rozwiąże, jednak biorąc pod uwagę, że jest to seria dla nastolatków, prostota w tej zagadce jest jak najbardziej zrozumiała.

Pióro Autorki jest niesamowicie lekkie i przystępne, przez jej książki po prostu się płynie. Potrafi wykreować cudowny klimat, ciekawych bohaterów oraz szybką akcję, która nie pozwala na długo odłożyć tej książki. Jak zwykle w przypadku tej serii jestem zachwycona i gorąco Wam ją polecam... Zwłaszcza nastolatkom, bo to oni polubią ją zdecydowanie najbardziej! ☺

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Komentarze

 1. Chyba szukałam czegoś takiego, mam nadzieję że uda mi się oderwać od codzienności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że przygody Enoli Ci się spodobają :)

   Usuń
 2. Wspaniała książka. Długo czekałam na polską wersję. Nie mogę się doczekać ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram