I ty możesz zmienić świat | Nika Jaworska- Duchlińska, Karolina Grabarczyk

Jeśli masz odwagę, żeby ratować świat, zacznij choćby dziś!
I ty możesz zmienić świat
Karolina Grabarczyk
Ilustracje Nika Jaworska- Duchlińska
Wydawnictwo Media Rodzina
Data wydania 02/2019
Liczba stron 96
Ocena 9/10

Rodzice i nauczyciele często stawiają dzieciom za wzór osoby, które dokonały czegoś wielkiego. Ale czasem trudno jest wzorować się na kimś, kto jest tyle starszy! Książka przedstawia historie 42 bohaterów, którzy jeszcze będąc dziećmi sprawili, że świat stał się lepszy. Niektórzy mieli bezpieczne domy i szczęśliwe rodziny, inni żyli w trudnych warunkach – w ubóstwie, podczas wojny, lub byli ciężko chorzy. Wszyscy pokazali, że mimo przeciwności warto walczyć o swoje prawa i pomagać innym.
Dzięki tym historiom młodzi czytelnicy mogą poczuć, jak wielką dysponują mocą i nabrać odwagi, by ulepszać codzienność, walczyć o sprawiedliwość, inspirować do działania, po prostu… ratować świat!


~~~

Zapewne każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest budowanie poczucia wartości u dzieci już od najmłodszych lat. Trzeba im pokazać oraz uświadomić jak bardzo są wartościowi i że mogą osiągnąć wszystko czego tylko pragną, jeśli włożą w to trochę wysiłku. Należy uświadomić maluchy, że nie każde dziecko ma przytulny i bezpieczny dom, że wiele ludzi na świecie musi żyć w bardzo trudnych warunkach. Jednak mimo ogromnych trudności i przeszkód mogą pomagać innym i być dla nich wsparciem. W  jaki sposób uświadomić dzieci? Moim zdaniem idealnym narzędziem w rękach rodziców będzie książka, która ma piękne przesłanie i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Taką pozycją jest właśnie I ty możesz zmienić świat! ♥

Jednak muszę wspomnieć o tym, że ta pozycja bardzo przypomina Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, czy to źle? Moim zdaniem nie, bo od tej hucznej premiery na rynku pojawiło się wiele tego typu pozycji, a są to książki tak inspirujące i motywujące, że bardzo dobrze iż coraz więcej ich się pojawia. Jest jednak jedna cecha, która wyróżnia I ty możesz zmienić świat na tle innych tego typu książek, mianowicie bohaterami są dzieci. Myślę, że najmłodszym zdecydowanie łatwiej jest wzorować się na dzieciach, w końcu różnica wieku jest niewielka, a możliwości mają praktycznie tyle samo, więc co może być bardziej motywującego?

Ta książka pokazuje również, że każdy, niezależnie od narodowości, koloru skóry czy płci, jest równy i ma takie same prawa. Najbardziej spodobała mi się historia Nkosi Johnosa, który chorował na AIDS i jednocześnie walczył o równe prawa dla zdrowych i chorych. Natomiast Mikaila Ulmer, sprzedaje lemoniadę, a część zysków przekazuje na ratowanie pszczół-chyba każdy z was wie, jak ważne są te małe stworzonka. Julia Bluhm zaimponowała mi swoim sprzeciwem wobec retuszowania zdjęć modelek, co w dzisiejszych czasach jest szalenie ważne, bo z każdej strony atakują nas wyidealizowane modelki, co bez wątpienia niekorzystnie wpływa na poczucie własnej wartości wielu nastolatek. Jan Mela dodaje sił i energii do działania, bo mimo przeciwności losu ciężką pracą osiągnął ogromny sukces- jest najmłodszym i jedynym niepełnosprawnym zdobywcą obu biegunów. Pokonał własne ograniczenia i pokazał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Takich historii mogę przytoczyć wam wiele, a konkretniej 42, bo to tyle dzieci znalazło się w tej znakomitej książce. Zapewniam, że zarówno dzieci jak i dorośli wyciągną z tej pozycji wiele dobrego i przekonają się, że każdy jest równy i każdy może w jakiś sposób przyczynić się do tego aby nasz świat był bezpieczniejszy i piękniejszy. W dodatku każda historia, została dopełniona ilustracją przedstawiającą danego bohatera.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Komentarze

instagram