Jedyne takie miejsce | Klaudia Bianek

Jeżeli z godnością przyjmujesz ciosy, rozumiejąc prawa, którymi rządzi się świat, zawsze będziesz o krok przed tymi, którzy cierpią z tego powodu. 


Jedyne takie miejsce
Klaudia Bianek
Wydawnictwo We Need Ya
Data wydania 15/05/2019
Liczba stron 360
Ocena 8/10

Lena, została samotną matką w wieku szesnastu lat i postanowiła nigdy nie wyjawiać prawdy o tym, kim jest ojciec jej synka. Zamknięta w sobie, odizolowana od rówieśników, poraniona przez wydarzenia z przeszłości każdego dnia uczy się być lepsza nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swojego dziecka.

Alan od urodzenia był skazany na sukces. Bogaci rodzice, najlepsze szkoły, luksusowe życie w wielkim mieście stanowiły jego codzienność. Spełniał swoje kolejne marzenia bez większego trudu. Wszystko posypało się jak domek z kart, gdy zakończył czteroletni związek z dziewczyną, nakrywając ją na zdradzie.

Czy Lena, mimo zadanych w przeszłości ran, dopuści do siebie choć odrobinę miłości? Czy Alan pozna jej tajemnicę i poradzi sobie z demonami, które zostawił w wielkim mieście? Czy sama chęć wystarczy, żeby wszystko się ułożyło? Czy dom pod lasem to jedyne takie miejsce, w którym wszyscy będą szczęśliwi?

~~~

Jedyne takie miejsce to jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie premier tego roku. Klaudia Bianek wygrała konkurs na najlepszą powieść młodzieżową i po jej przeczytaniu muszę stwierdzić, że bardzo słusznie, bo udało się jej stworzyć historię niesamowicie przyjemną i wciągającą. Styl Klaudii jest bardzo lekki, dzięki czemu tę powieść wręcz się chłonie. W pewnym momencie historia Alana i Leny tak mnie wciągnęła, że odłożyłam książkę dopiero, gdy przeczytałam ostatnią stronę tej powieści.

Największym plusem Jedynego takiego miejsca są bohaterowie- Lena, Marcelek, babcia Tereska i pan Tadek zdobyli moje serce już na początku. Nie ukrywam, że Alan trochę mnie irytował swoim zachowaniem, ale na szczęście się zrehabilitował. Swoją drogą to właśnie lubię w książkach- gdy bohaterowie podejmują decyzje dalekie od moich oczekiwań, gdy wywołują emocje zarówno negatywne jak i pozytywne. W moim odczuciu oznacza to tylko jedno, że postaci wykreowane przez autora są do bólu prawdziwe. W końcu w normalnym życiu na swojej drodze spotykamy różnych ludzi. Każdy z nich ma inne upodobania, styl życia oraz wartości, co bez wątpienia wpływa na sposób myślenia i podejmowane decyzje.

Cieszę się, że na rynku pojawia się coraz więcej wartościowych powieści młodzieżowych. Ta historia pokazuje jak błędy w młodości mogą odbić się na dorosłym życiu, jak znęcanie psychiczne i fizyczne wyniszcza człowieka i sprawia, że jego poczucie wartości w zastraszającym tempie maleje, oraz jak ciężkie i wyczerpujące jest nastoletnie macierzyństwo. Klaudia poruszyła w tej powieści również trudny temat utraty bliskiej osoby, a to wszystko zostało podane w naprawdę bardzo lekkiej i przystępnej formie, dzięki czemu ta historia nie przytłacza, a porusza, emocjonuje i wzrusza.


Jestem pewna, że to co Kaludia zaserwowała nam w swojej debiutanckiej powieści to przedsmak tego co znajdziemy w następnych jej książkach. Z niecierpliwością czekam na kolejne historie, a Jedyne takie miejsce z czystym sumieniem mogę Wam polecić. Nie ważne, czy jesteście nastolatkami, dorosłymi czy starszymi osobami. Jeśli lubicie ciepłe historie, przełamane nutką goryczy i trudnych tematów to będziecie zachwyceni ♥️

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu We Need Ya.
Komentarze

 1. Chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu widzę tę okładkę w księgarniach. Bardzo przyciąga. Książka dopiero przede mną i mam nadzieje, że mi także się spodoba.

  Pozdrawiam!
  recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Tego debiutu jestem szczególnie ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Staram się czytać coraz więcej twórczości polskich autorów, więc ta powieść się idealnie wpasowuje w ten plan.
  Pozdrawiam, Klaudia z bloga http://czytaniejestmagiczne.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że również Ci się spodoba :)

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram