Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek | Elena Favilli, Francesca Cavallo

Sport łączy narody i niesie pokój na świecie. Jakiekolwiek cię czekają wyzwania, nigdy nie porzucaj swojego marzenia. Im bardziej się starasz, tym bliżej jesteś celu. Kiedy świat rzuca ci kłody pod nogi, po prostu je podnieś!

Opowieści na dobranoc dla

młodych buntowniczek

Elena Favilli, Francesca Cavallo

Tłumaczenie Ewa Borówka
Wydawnictwo Debit
Data wydania 27/09/2017
Liczba stron 232
Ocena 8/10

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek – bestsellerowa i entuzjastycznie przyjmowana na całym świecie książka, przybliżająca dzieciom historie stu niezwykłych kobiet. Autorki tej wyjątkowej publikacji – Elena Favilli i Francesca Cavallo – postanowiły zmierzyć się z wszechobecnymi w literaturze dziecięcej stereotypami dotyczącymi płci i stworzyć zbiór opowieści o niezwykłych kobietach – wszystko po to, by zainspirować dziewczynki na całym świecie. Powstała książka, w której „miejsce księżniczek zajęły kobiety z krwi i kości”: malarki, tancerki, aktywistki, piratki, astronautki, śpiewaczki jazzowe, władczynie, sportsmenki, lekarki, pisarki, przywódczynie polityczne – z każdego zakątka świata! Każda ze 100 opowieści została przepięknie zilustrowana. W projekcie brało udział 60 ilustratorek z całego świata. Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu.

"Wychowano mnie w przekonaniu, że jeśli człowiek tonie, to należy go ratować, bez względu na jego wyzwanie czy narodowość."
- Irena Sendlerowa

Moim zdaniem Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek to książka, którą każda dziewczynka powinna mieć na swojej półce, bo dzięki niej pozna wiele bardzo inspirujących kobiet, które na zawsze zapisały się w historii. Kobiety, których osiągnięcia zostały opisane w tej książce, są różne - zaczynając od tancerek czy malarek, na astronautkach kończąc. Łączy je jedno - odwaga i chęć osiągnięcia swoich marzeń. Te historie udowadniają jak ważne jest dążenie do osiągnięcia swoich celów i że nie warto patrzeć na to co myśli i mówi otoczenie. Rodzicom natomiast uświadomi jak ważne jest wspieranie dziecka i kibicowanie mu.

Ogromnym plusem jest długość historii - na jedną kobietę przypada strona tekstu, oraz portret. Myślę, że jedna opowieść na dobranoc to stanowczo za mało, ale pięć jest już całkiem przyzwoitą ilością. Jedne historie są bardziej, drugie mniej interesujące, zależy to w głównej mierze od zainteresowań czytelnika, niemniej jednak każda z tych mini biografii jest warta poznania. Opowieści jak wspomniałam nie są długie, dzięki czemu mały czytelnik na pewno się nie znudzi. Jednocześnie ich długość jest idealna, by zasiać ziarnko zaciekawienia i gdy dziecko daną kobietą zainteresuje się bardziej, można pogłębić jej historię, wyszukując w internecie informacje na jej temat. Mnie osobiście szalenie zainteresowały trzy kobiety: Alfonsina Strada, Amna Al Haddad i Helen Keller, do tego stopnia, że zgłębiłam się bardziej w ich historię.

"Nie myśl sobie, że twój jeden głos nie ma znaczenia. Deszcz, który nawilża spękaną ziemię, składa się z pojedynczych kropli."
- Kate Sheppard

Niestety moim zdaniem tytuł jest mylny, myślę, że ta książka może zainteresować zarówno dziewczynki jak i chłopców. Niezależnie od płci, każde dziecko i każdy rodzić powinien przeczytać tę pozycję. Uświadamia ona jak ważne jest wspieranie młodych ludzi. Gdyby kobiety, których historie zostały opisane w tej pozycji nie sprzeciwiły się systemowi i ludziom podcinającym im skrzydła, to nigdy nie znalazłyby się w tej książce. Bo nic by nie osiągnęły, ale jednocześnie zadowoliłyby otoczenie. Młodzi ludzie, niezależnie od wieku czy płci powinni wiedzieć, że czasami warto się sprzeciwić i być buntowniczką czy buntownikiem. Historie opisane w Opowieści na dobranoc... to potwierdzają. Polecam z całego serca! ♡

Koniecznie muszę wspomnieć jeszcze o cudownym wydaniu- twarda oprawa, ciekawa okładka, pętelka do zaznaczania momentu, w którym skończyło się czytać, przepiękne ilustracje i ładna szata graficzna, sprawiają, że poznawanie historii tych niesamowitych kobiet jest jeszcze ciekawsze. Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek kupicie w przystępnej cenie na nieprzeczytane.pl


Komentarze

  1. Dzieci w mojej rodzinie, są zbyt mała na takie książki, ale na przyszłość będzie w sam raz. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Dostaliśmy jako prezent i naprawdę to bardzo interesująca książka!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram