SZCZĘSNY. CHŁOPAK, KTÓRY ODWAŻYŁ SIĘ BYĆ BRAMKARZEM | YVETTE ŻÓŁTOWSKA- DARSKA

"Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem"
Yvette Żółtowska- Darska
Wydawnictwo Burda Książki
Data wydania 25/10/2017
Liczba stron 208

"Szczęsny. Chłopak, który odważył się być bramkarzem" to biografia Wojtka Szczęsnego... dla dzieci. Jest to historia chłopca, który nigdy nie bał się wyzwań oraz ma za sobą mnóstw wzlotów i upadków. 

          Od pierwszych stron widać serce, które autorka włożyła w przygotowanie tej biografii. Yvette Żółtowska- Darska jest mamą 12- letniego synka. Zainspirowana jego pasją do futbolu wymyśliła serię biografii znanych piłkarzy. Myślę, że to głównie dzięki temu książka jest napisana w bardzo przystępny sposób dla młodego czytelnika.

          Przyznam, że w tej pozycji znalazło się dużo ciekawostek, które były dla mnie sporym zaskoczeniem na przykład to, że Wojtek wraz ze swoim starszym bratem Jankiem uczęszczali w dzieciństwie najpierw na lekcje tańca. Wiedzieliście, że Wojtek o mały włos nie został głuchy? By zapobiec głuchocie, trzeba było przeprowadzić u niego zabieg kateteryzacji trąbki słuchowej.  A wiedzieliście, że Wojtek Szczęsny miał złamane obie ręce? Takich ciekawostek znajdziecie tu pod dostatkiem.

          Najbardziej spodobało mi się to, że autorka w bardzo prosty sposób wyjaśniła sprawy, które dla wielu dzieci mogą być niezrozumiałe np. rozstanie rodziców. Przytoczę Wam cytat, gdzie autorka wyjaśnia dlaczego rodzice czasami się rozstają: "(...) jak można opuścić takie malutkie dzieci, zastawić ładną, miłą żonę i sobie pójść. Niestety w świecie dorosłych dzieje się wiele niezrozumiałych spraw, których oni sami nie potrafią sobie wytłumaczyć. W życiu z reguły jest tak: dwoje ludzi spotyka się, zakochują się w sobie, zaczynają chodzić na randki i chcą stale ze sobą być. (...) niektórzy kochają się przez cały czas (...). Inni, przytłoczeni codzienną rutyną, zaczynają się od siebie oddalać i stają się sobie obcy. Często zakochują się w kimś innym i odchodzą, żeby to właśnie z kimś nowym budować kolejną rodzinę. Tak właśnie było w przypadku pana Macieja."
Z pewnością przyznacie, że napisane jest to w taki sposób, że każde dziecko to zrozumie. Oczywiście autorka poświęciła temu wątkowi więcej miejsca i wyjaśnia, że dzieci również w takich okolicznościach mogą być szczęśliwe.

          Autorka również przy każdej nazwie np. zagranicznego klubu napisała jak poprawnie wymawiać dane słowo czy nazwę po polsku. Co jest zapewne dużym ułatwieniem dla dzieci.
Nie mogę nie wspomnieć o pięknym wydaniu książki. Twarda oprawa, co w przypadku książek dla młodszych czytelników jest bardzo ważne. Wiele fotografii, przyjemna dla oka szata graficzna i mnóstwo ciekawostek z życia Wojtka Szczęsnego sprawiają, że jest to pozycja obowiązkowa dla małych miłośników piłki nożnej!

          Mój brat ma 12 lat i do tej pory przeczytał z tej serii biografię Roberta Lewandowskiego i jest nią zachwycony. Spodobało mu się to, że znalazło się w niej mnóstwo zdjęć, a książka została napisana w przyjemny i wciągający sposób. Ale mogę Wam zagwarantować, że rodzice również nie będą się nudzić podczas czytania tej biografii. Mnie najbardziej zaciekawiło to jak Wojtek poznał Marinę, czyli jego żonę, bo stało się to w dość nietypowy sposób :) Jednak jak pisałam wcześniej całość jest bardzo fajnie napisana, możemy poznać lepiej Wojtka, ale też to z jakimi trudnościami, na początku swojej kariery, muszą zmagać się piłkarze.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam! Zwłaszcza małym fanom piłki nożnej! :)

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Burda Książki.


Komentarze

 1. Dla osób lubiących ten sport to na pewno nie lada gratka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię ten sport więc z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój brat ma 10 lat i uwielbia piłkę nożną :) Muszę mu pokazać tę książkę, może wreszcie polubiłby czytanie :D

  Pozdrawiam ♥
  adventureinthelibrary.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Piłka nożna to dla mnie sport bez sensu :D 90 minut, 22 facetów biega za kawałkiem skóry. A i sami piłkarze, często inteligencją nie grzeszą. Bez różnicy czy to Lewandowski,czy Szczęsny.
  Książka nie dla mnie, ani dla nikogo bliskiego.
  Ale pewnie dzieciakom zafascynowanym nożną się spodoba.

  pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, dzieciaki będą zadowolone. Mój brat jest zachwycony tą serią :)

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tej książce ale doceniam to, że takowe powstają :) Bo wiadomo, że jest wielu młodych czytelników, fanów piłki nożnej, którzy chętnie dowiedzą się czegoś ciekawego o swoich idolach :) Dzięki tej serii mają taką możliwość.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram