Bystre główki | Trefl Joker Line

Przychodzę do Was z recenzją kolejnej gry. 
Tym razem.. "Bystre główki", czyli świetna gra pamięciowa.


Bystre główki
Wydawnictwo Trefl Joker Line
Autorzy: Martin Nedergaard Andersen
Czas gry 15 min.
Wiek +6
Liczba graczy 2-6

Bystre główki to gra karciana, która ćwiczy pamięć i koncentrację. Zadaniem graczy jest zapamiętanie obrazków z zagrywanych kart oraz wymienienie ich w odpowiedniej kolejności. Brzmi banalnie, ale karty specjalne wprowadzają odpowiednią dawkę zamieszania i napięcia.


CEL GRY
Wykładanie kart z obrazkami na stosie i wypowiadanie ich w prawidłowej kolejności.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
* 110 kart
* instrukcja


ROZGRYWKA
1. Gracze kładą na środku stosik kart rewersem do góry.
2. Gracze odkrywają po jednej karcie w jednej rozgrywce i układają ją na drugim stosie. 
3. Następnie wypowiadają prawidłową kolejność odkrytych kart. Np. na stosie znalazły się karty przedstawiające kolejno: krzesło, kanapa, tort, rodzina. Kolejny gracz odkrywa np. żółwia, kładzie kartę na stosie i wymienia z pamięci kolejno: krzesło, kanapa, tort, rodzina i żółw.
4. Jeśli gracz pomyli się przy wymawianiu poprawnej kolejności to rozdaje zagrane karty pozostałym uczestnikom.
5. Osoba, która zbierze największą ilość punktów wygrywa.

Są również cztery karty specjalne. Jeśli trafi się graczowi taka karta to musi on wykonać zadanie, jakie jest na niej podane.

ZAKOŃCZENIE GRY
Gra kończy się, gdy zostanie zabrana ostatnia karta ze stosu. Wygrywa gracz, który uzbierał największą ilość kart.

INFORMACJE DODATKOWE
Jeżeli któryś z graczy stwierdzi, że osoba wyliczająca popełniła błąd, to w celu potwierdzenia pomyłki gracze mogą przejrzeć zagrany stos. Jeśli pomyłka się potwierdzi, gracz, który popełnił błąd, przegrywa i rozdaje zagrane karty pozostałym graczom. Jeśli jednak do pomyłki nie doszło, to gracz oskarżający rozdaje zagrane karty pozostałym graczom.

Istnieją dwa warianty gry. Pierwszy, to ten który opisałam wyżej (wariant podstawowy) i drugi, o którym napisałam niżej, czyli wariant kooperacyjny: gracze vs. gra.
W drugim wariancie gracze dokładają oraz wymieniają karty we właściwej kolejności. Gracze pomagają sobie nawzajem w zapamiętywaniu kolejności kart. Jeśli gracze popełnią błąd to zbierają stos wyłożonych kart, spośród których trzy trafiają na konto gry, a reszta na konto graczy.
Rozgrywka kończy się, gdy ze stosu zostanie zabrana ostatnia karta. Jeśli graczom uda się prawidłowo wymienić wszystkie karty na stosie, zachowują wszystkie karty (bez przekazywania trzech kart na konto gry).
Na koniec należy policzyć karty, jeśli więcej kart posiadają gracze to oni wygrywają.

- - - - - 

          Jakie są moje wrażeni? Pozytywne. Nawet bardzo! Gra jest banalnie prosta, przez co nie traci się czasu na tłumaczenie zasad, a sama rozgrywka jest bardzo dynamiczna i szybka. Jedna rozgrywka trwa około 15 minut. Karty są naprawdę bardzo różnorodne, przez co nie ma mowy o monotonności. Z resztą karty specjalne również są bardzo ciekawe i mogą nieźle namieszać- np. "Wymień 3 ostatnie karty (nie licząc zagranej przez ciebie) w odwrotnej kolejności", może być problem, prawda? Każda runda jest inna i co najważniejsze tak samo ciekawa. Zdecydowanym plusem jest to, że trzeba się bardzo skupić, jeśli chce się wygrać. Dzięki tej grze maluchy mogą ćwiczyć swoją pamięć i koncentrację, oraz uczyć się przegrywać. Oczywiście gra jest zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych i jestem pewna, że jedni i drudzy będą się świetnie bawić.
Dużym plusem jest również cena gry. Cena rynkowa to 35 zł, ale można ją kupić już za 23 zł.

          Gra wydana jest bardzo ładnie, chociaż pudełko mogłoby być o połowę mniejsze. Ciekawym dodatkiem byłaby mała plansza na której można byłoby układać dwa stosy kart- odkryte i zakryte.

PLUSY
+ bardzo proste zasady
+ możliwość grania w większym gronie (aż 6 osób)
+ szybka rozgrywka
+ ćwiczenie pamięci podczas grania 
ładne wydanie
niska cena

MINUSY
- nieco za duże pudełko.

Ogólna ocena 6,5/10

Czy polecam? Oczywiście! "Bystre główki" to świetna gra rodzinna,
która spodoba się zarówno dorosłym jak i dzieciom


Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Trefl Joker Line

Komentarze

  1. Chętnie zagrałabym w tę grę z moim dzieckiem. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gra wydaje się bardzo ciekawa. Myślę, że warto mieć ją u siebie w domu.

    OdpowiedzUsuń
  3. ale świetna gra! to muszę kupić swemu Dziecku!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram