Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy | M. Utnik- Strugała, M. Piątkowska

Gdy mija około 90 minut od zaśnięcia, zaczynamy śnić, czyli przeżywać marzenia senne. Leżymy zupełnie nieruchomo, mięśnie są wręcz zwiotczałe, oklapnięte niczym dętka, z której uszło powietrze. Może się to wydawać niepokojące, ale bez obaw! Chodzi o to, by ciało nie wykonywało ruchów, które się nam  śnią, na przykład żebyśmy nie poruszali nogami, gdy we śnie uciekamy lub kogoś gonimy.


Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy
Monika Utnik- Strugała
Ilustracje Małgosia Piątkowska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Data wydania 27/02/2019
Liczba stron 64
Ocena 10/10

Kiedy moja córeczka była mała, często budziła się w nocy. Musiałam do niej wstawać, karmić ją i tulić, by ponownie usnęła. Początkowo takie pobudki nie przychodziły mi łatwo. Z czasem zaczęłam się jednak przyzwyczajać, a nawet dostrzegać pewne plusy – mogłam bowiem obserwować, co się dzieje na świecie, gdy wszyscy smacznie śpią.
Zauważyłam, że w oknach pobliskiego biurowca do późnej nocy pali się światło, choć pracownicy dawno już wyszli do domu – to sprzątaczki porządkowały gabinety. Że gdy wszyscy odpoczywają, na ulicach pustego miasta ciężko pracują polewaczki czyszczące jezdnie. Że sąsiad ślęczy przy biurku i coś pisze. Że przez trawnik przebiegła mysz. I że już o piątej pod okoliczne sklepy podjeżdżają pierwsze samochody załadowane pod dach świeżym chlebem. Słowem, zrozumiałam, że noc skrywa mnóstwo tajemnic, których nigdy bym nie odkryła, gdybym nie musiała wstawać do córki.


~~~

Jakiś czas temu przeczytałam genialną książkę Dlaczego śpimy?, która otworzyła mi oczy na to jak ważna jest dla organizmu odpowiednia ilość snu. Dowiedziałam się z niej również wielu ciekawych informacji, które zostały poparte wynikami badań naukowych. Jednak Dlaczego śpimy? (przeczytanie o niej tutaj) to pozycja dla dorosłych, a ja mam dla was świetną alternatywę dla maluchów i dorosłych, bo wierzę, że rodzice również będą tą książką zachwyceni. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisała co się dzieje w nocy, oraz co się dzieje z naszym organizmem podczas snu. W prosty sposób opisała czym jest zegar biologiczny, kiedy zaczyna się proces zasypiania, dlaczego niektórym ludziom lepiej pracuje się w nocy oraz na czym polega lunatykowanie. Monika Utnik- Strugała wyjaśniła również gdzie i kiedy słońce w ogóle nie chowa się za horyzont co powoduje, że nawet w środku nocy można czytać książkę, bez zapalania światła, opisuje też czym są Perseidy. W tej książce znajdziecie również rośliny, których aktywność zaczyna się dopiero po zmroku, dowiecie się dlaczego świętujemy nadejście Nowego Roku, co się dzieje w nocy w metrze oraz kopalni węgla oraz jak wygląda praca w piekarni. Wcześniej wymienione zagadnienia to jedynie cząstka tego co znajdziecie w tej pozycji!

Nie ukrywam, że jestem tą książką zachwycona! Po ciemku, czyli co się dzieje w nocy to pozycja idealna zarówno dla dużych jak i małych czytelników. Jestem pewna, że znajdziecie w tej pozycji co najmniej kilka ciekawostek o których wcześniej nie mieliście pojęcia. Styl autorki jest bardzo lekki, co zdecydowanie ułatwi maluchom przyswojenie informacji. W dodatku treść jest przepięknie zilustrowana i bez wątpienia to ona dodaje klimatu tej książce. Cieszę się, że na rynku pojawia się coraz więcej pozycji, z których dzieci mogą czerpać ogromną wiedzę w sposób łatwy i przyjemny. Jak widać książka na dobranoc może jednocześnie uczyć i bawić. Muszę jeszcze wspomnieć o pięknym wydaniu. Format Po ciemku... jest naprawdę bardzo duży, do tego twarda oprawa, śliczne ilustracje, porządny papier i zachwycająca treść. Ta książka to obowiązkowa pozycja każdego malucha! ♡

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia.

Komentarze

 1. Sama z dużą ciekawością przeczytałabym taką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam czytać, dla mnie nawet zła książka to nadal dobra książka :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Pasuje mi do leżaka na tarasie! :D Kupuję :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak ja bym chciała żeby moje dziecko tak ładnie siedziało przy czytaniu. :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że i na to przyjdzie pora. Na początku moja Lenka była mało zainteresowana, gdy jej czytałam, teraz potrafi godzinę słuchać bajki :D

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram