Powroty i wspomnienia | Sylwia Trojanowska [PATRONAT]

(...) wyrzuty sumienia to dziwna sprawa. Męczą człowieka nawet, jeśli nie zawinił. (...) Wiele razy zastanawiałem się, czy mogłem zrobić coś lepiej, mniej się bać, sprawniej działać (...). Po latach uświadomiłem sobie, że życie pisane jest nam na jakiś czas. My staramy się je trochę przedłużyć. Ale nie da się tego robić w nieskończoność.Powroty i wspomnienia
Sylwia Trojanowska
Cykl: Sekrety i kłamstwa (tom III)
Wydawnictwo Czwarta Strona
Data wydania 17/07/2019
Liczba stron 360
Ocena 9/10

Odkrywanie rodzinnej historii to dla Magdaleny fascynujące, ale i bolesne wyzwanie. Chociaż Ludwik opowiada jej o swojej wstrząsającej przeszłości, uczuciach, miłości i nadziejach, kobiecie wciąż wydaje się, że dziadek nie zawsze jest z nią szczery. Czy tajemnicza złota broszka i stary notes okażą się kluczem do prawdy?
Magdalena chce poświęcić dziadkowi jak najwięcej czasu, zanim będą musieli się pożegnać. W ich rozmowach nie brakuje emocji i poruszających wyznań. Powroty i wspomnienia to próba ostatecznego rozliczenia z przeszłością, której nie można zapomnieć, ale trzeba wybaczyć.

~~~

Niestety to już koniec przygód Dusi i Ludwika. Powroty i wspomnienia to trzecia część, zamykająca tę cudowną serię. Z jednej strony ubolewam, że to już koniec, bo bardzo się zżyłam z bohaterami, z drugiej zaś czuję, że skończyła się w dobrym momencie, wręcz idealnym. Wszystko zostało wyjaśnione, wszelkie sekrety i tajemnice ujrzały światło dzienne. Jednak mimo wszystko czuję pustkę, że to już koniec.

Kiedy znika to, co kochasz, nawet jeśli to drobiazg, wtedy zaczynasz doceniać czasy, kiedy miaaś to na wyciągnięcie ręki. Dopiero wtedy.

Moim ulubionym bohaterem jest Ludwik. Na początku wydawał mi się, zgorzkniałym, zgryźliwym i wrednym staruszkiem. Jednak z biegiem czasu, gdy poznałam jego burzliwą i szalenie bolesną historię, doszłam do wniosku, że z takim bagażem doświadczeń oraz głęboko skrywanymi bolesnymi wspomnieniami ciężko oczekiwać, by był pogodny i szczęśliwy. Sylwii Trojanowskiej udało się w przejmujący sposób przedstawić trudną miłość między dziadkiem i wnuczką. W szczególności ta część pokazuje jak mocne i wyjątkowe łączy ich uczucie. Moim zdaniem to jest największy plus tej serii- cudowna i burzliwa relacja między Dusią i Ludwikiem.

Pędzimy przez życie bez zastanowienia. Zwracamy uwagę na spektakularne wyniki, a gdzie cieszenie się z drobiazgów? (...) Z rzeczy prostych, codziennych?.

Uroku Powrotom i wspomnieniom dodają historię, które dziadek serwuje Magdzie. Jednak są to opowieści trudne, naznaczone cierpieniem, sprawiające ból i momentami wstrząsające, przez co ta książka do najlżejszych nie należy. Styl Sylwii jest tak lekki, że nawet poruszone trudne tematy nie przeszkodziły w pochłonięciu tej książki z wielką przyjemnością i zaciekawieniem.

Seria Sekrety i kłamstwa to przede wszystkim prawdziwa miłość, przyjaźń rodząca się w potrzebie, trudne relacje rodzinne, bolesne tajemnice, wstrząsające historie sięgające czasów drugiej wojny światowej i ogrom emocji, zarówno tych pozytywnych i negatywnych.Komentarze

  1. Czytałam pierwszy tom cyklu i bardzo mi się podobał, więc na pewno nadrobię również pozostałe. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja nie czytałam zadnej części, alw chetnie to nadrobię:)
    Pozdrawiam serdecznie 😘

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram