Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych | Matthew Walker

Niedobór snu przypomina gumkę recepturkę: do pewnego momentu daje się rozciągnąć, a potem pęka.


Dlaczego śpimy. Odkrywanie potęgi snu 
i marzeń sennych
Matthew Walker
Tłumaczenie Jacek Konieczny
Wydawnictwo Marginesy
Data wydanie 27/02/2019
Liczba stron 390
Ocena 9/10

Sen jest jednym z najważniejszych, a zarazem najmniej zbadanych aspektów życia, odpowiadającym za nasze dobre samopoczucie i długowieczność. Do niedawna nauka nie znała odpowiedzi na pytanie, dlaczego śpimy i jaką funkcję pełni sen, ani dlaczego bezsenność tak bardzo szkodzi zdrowiu. Jednak liczne odkrycia naukowe, jakich dokonano w ciągu ostatnich dwudziestu lat pozwoliły spojrzeć na sen z zupełnie nowej perspektywy. Matthew Walker pokazuje, jak sen wpływa na naszą zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji. Sen także reguluje emocje, wzmacnia system odpornościowy, poprawia metabolizm i reguluje apetyt. Sny łagodzą bolesne wspomnienia i tworzą wirtualną rzeczywistość, w której mózg łączy nową i nabytą wcześniej wiedzę, by pobudzać kreatywność.

~~~

Jedną z największych zalet prowadzenia tego bloga jest to, że dzięki niemu zaczęłam przekonywać się do innych gatunków. Mam za sobą kilka książek popularnonaukowych i zawsze z ogromną przyjemnością przyglądam się kolejnymi pozycjom, dzięki którym mogę zgłębić swoją wiedzę na wiele różnych tematów. Dlaczego śpimy powinien przeczytać każdy, bo jest to książka bardzo mądra, ciekawa i intrygująca, poza tym czytałam ją z wypiekami na twarzy. Niektóre rozdziały tak mnie interesowały, że wręcz je pochłaniałam. Jednocześnie z każdą kolejną przeczytaną stroną miałam ochotę iść spać i to nie dlatego, że byłam znudzona, tylko z powodu wiedzy jaką czerpałam z tej pozycji. Uświadomiła mi jak bardzo sen jest ważny i jak do tej pory go nie doceniałam, sądząc, że sześć godzin snu jest dla mnie w zupełności wystarczające. Oj, jak bardzo się myliłam. Zaczęłam się stosować do rad autora tej książki i muszę przyznać, że czuje się o wiele lepiej! Jestem wyspana, pełna energii, a w ciągu dnia nie odczuwam jej spadku. Zrezygnowałam nawet z kawy, którą do tej pory piłam codziennie przez kilka lat. Żeby była jasność, w książce nie jest napisane, że należy odstawić kawę (Matthew Walker poradził jedynie, aby nie pić jej wieczorami), po prostu mój organizm rano nie domaga się już kawy, nie odczuwam też bólu głowy z powodu odstawienia.

"Mam nadzieję, że czytelnicy dowiedzą się z niej wielu rzeczy. Oto jedna z najważniejszych: jeżeli za kierownicą ogarnie was senność, proszę, zaklinam, zatrzymajcie  się. Jest to śmiertelnie niebezpieczne."

No dobrze, ale przejdźmy teraz do tego czego dowiecie się z tej pozycji, jeśli tylko zdecydujecie się po nią sięgnąć. Dowiecie się:
  • jakie są konsekwencje zbyt krótkiego snu,
  • czy sen sprzyja nauce,
  • dlaczego Księga rekordów Guinnessa przestała rejestrować próby pobicia rekordu świata w bezsenności,
  • jaki wpływ ma sen na chorobę Alzheimera,
  • powstawaniu jakim chorobom sprzyja niedobór snu,
  • czy sen pomaga w gubieniu zbędnych kilogramów,
  • w jaki sposób sen zwalcza stany zapalne, 
  • czy spanie dziewięć godzin na dobę to za dużo, 
  • czy korzystanie w budziku z funkcji "drzemka" jest szkodliwe dla organizmu.

Uwierzcie, że to co wyżej wymieniłam to tylko mały procent ciekawostek jakie zawiera ta książka. Także sami widzicie, że warto po nią sięgnąć, w dodatku autor pisze w bardzo przystępny sposób, więc Dlaczego śpimy czyta się lekko i przyjemnie.


"U trzylatków śpiących zaledwie 10,5 godziny albo mniej występuje 45 procentowy wzrost ryzyka wystąpienia otyłości w wieku siedmiu lat w porównaniu z tymi, które spały 12 godzin na dobę."

Dzięki tej książce pogłębiłam swoją wiedzę i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy oraz, z punktu widzenia medycznego, szalenie ważnych dla zdrowia. Taką wiedzę powinniśmy otrzymywać w szkole, jednak założę się, że tak jak ja, nie słyszeliście ani razu w szkole lub od lekarza, podstawowych informacji na temat snu i jego wpływu na nasze życie. A szkoda... Bo o aktywności fizycznej i zdrowym odżywianiu mniej lub więcej się mówi, a sen jest pomijany, a to tak naprawdę on jest fundamentem. Podsumowując, Dlaczego śpimy to książka w której znajdziecie wszystko na temat snu i marzeń sennych. Wszystko jest poparte rzetelnymi badaniami, których wyniki Matthew Walker wielokrotnie w tej pozycji przytacza. Szalenie ciekawa, bardzo mądra i wciągająca. Musicie ją przeczytać!

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Marginesy.


Komentarze

Prześlij komentarz

instagram