Operacja Królowa Dżungli | Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes

Seria Biuro detektywistyczne nr 2 to jedna z moich ulubionych serii dziecięcych. Historie są ciekawe, momentami nawet przyprawiające o gęsią skórkę (biorąc oczywiście pod uwagę wiek, do jakiego skierowane są te pozycje), ilustracje są bardzo ładne, a zakończenia zaskakujące. Jednak najnowsza część Biura detektywistycznego nr 2 pobiła wszystkie poprzednie części!

Operacja Królowa Dżungli Operacja Królowa Dżungli 

Jørn Lier Horst

Ilustracje Hans Jørgen Sandnes
Tłumaczenie Katarzyna Tunkiel
Wydawnictwo Media Rodzina
Data wydania 10/09/2018
Liczba stron 74
Ocena 10/10

Młodzi detektywi Tiril i Oliver dostają zagadkową wiadomość od dziadka Franza – podróżnika i odkrywcy, który pojechał do Afryki na poszukiwanie Królowej Dżungli. Dziadek prosi o pomoc! Bohaterowie nie wahają się ani przez chwilę – wyruszają na gorączkową wyprawę przez dżunglę, tym bardziej niebezpieczną, że po piętach depcze im tajemnicza banda Toffena. 


Operacja Królowa Dżungli Ta pozycja różni się od pozostałych przede wszystkich formatem- Operacja Królowa Dżungli jest zdecydowanie większa od poprzednich części. Poza tym na każdej stronie mały czytelnik może rozwiązywać jedną zagadkę, angażując się tym samym w prowadzone przez Tiril i Olivera śledztwo. Na święta przyjechała do nas rodzina, w tym dwójka dzieci w wieku 8 oraz 9 lat i powiem bez ogródek Operacja Królowa Dżungli zrobiła furorę! Dzieciaki jeszcze nie potrafią płynnie i szybko czytać, dlatego dopóki nie skończyliśmy tej pozycji ciągle słyszałam "Poczytamy jeszcze? Rozwiążemy kolejne zagadki?". Nie ukrywam jednak, że i ja się świetnie przy niej bawiłam ☺️ Jednak zacznijmy od początku...

Operacja Królowa Dżungli Operacja Królowa Dżungli, tak jak wcześniejsze części rozpoczyna się od planu miasta Elvenstad, następnie jest opis głównych bohaterów, którzy są prywatnymi detektywami Biura detektywistycznego nr 2- Tiril, Olivera i oczywiście ich czworonożnego przyjaciela, psa Ottona. Później zaczyna się prawdziwa historia. W tej części bardzo ważne jest, by dzieci były skupione podczas jej czytania (bądź gdy czytają ją im dorośli), bo na każdej kartce, znajdą zadanie dla detektywa. By rozwiązać łamigłówkę czy zadanie, ważne jest by mieć oczy szeroko otwarte, bowiem tylko dzięki tropom i wskazówkom ukrytym w tekście i ilustracjach można je rozwiązać. Zawsze na kolejnej kartce, jest rozwiązanie poprzedniej zagadki, co jest oczywiście plusem, bo nie trzeba szukać odpowiedzi, jak to zazwyczaj ma miejsce, gdzieś na końcu książki. Wbrew pozorom niektóre zagadki są naprawdę trudne i trzeba nieźle pogłówkować, by znaleźć odpowiedź. 

Operacja Królowa Dżungli Kolejnym plusem tej pozycji jest dziesięć zleceń Ottona, które znajdują się na samym końcu książki. Czytelnik musi na przykład znaleźć małpkę Czitę, która pojawiła się w czterech miejscach w dżungli, albo na przykład odnaleźć węże, które również schowały się w ilustracjach. Bez wątpienia jest to jedna z najlepszych książek dla dzieci w wieku +6, może nawet +5. Oczywiście niektóre łamigłówki dla takich maluchów będą za trudne, ale wtedy rodzic może pomóc w rozwiązaniu zagadki. Dzięki niej dzieci rozwijają zdolność logicznego myślenia, ćwiczą pamięć, a to w wszystko w bardzo przyjemny i (wciągający) sposób. Gorąco polecam! ☺️Za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Komentarze

  1. Mój synek uwielbia takie książki tak samo jak tablica edukacyjna dla dzieci ostatnio zafascynowała go mapa świata i nie można go od niej oderwać :) Zna już wszystkie miasta Europy jestem z niego dumna. <3

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram