Nasze życzenie | Tillie Cole

Strata najbliższych może sprawić, że świat wydaje się mroczny, ale uświadomiłam sobie, że nawet jeśli te osoby znikają fizycznie, tak naprawdę nigdy nie odchodzą.

Nasze życzenie

Tillie Cole

Tłumaczenie Katarzyna Agnieszka Dyrek
Wydawnictwo FILIA
Data wydania 31/10/2018
Liczba stron 460
Ocena 9/10

Dziewiętnastoletni Cromwell Dean jest wschodzącą gwiazdą muzyki. Uwielbiają go tysiące, choć tak naprawdę nikt go nie zna. W końcu pojawia się dziewczyna w fioletowej sukience, która potrafi przebić się przez nieprzenikniony mur.
Kiedy Cromwell porzuca Anglię, by studiować muzykę w upalnej Karolinie Południowej, nie liczy na możliwość ponownego spotkania z dziewczyną. I z pewnością nie spodziewa się, że myśl o niej utkwi w jego głowie, niczym nieustannie powtarzająca się piosenka.
Dla Bonnie Farraday muzyka jest całym życiem. Dziewczyna zapisuje każdą nutę w sercu. Dostrzega, że Cromwell ucieka przed swoją przeszłością. Próbuje trzymać się od niego z daleka, ale coś sprawia, że ciągle do niego wraca.

~~~

Nie ukrywam, że pierwszą rzeczą na jaką zwróciłam uwagę i zdecydowałam się przeczytać tę książkę jest cudowna okładka. Tak to już ze mną jest, że zdecydowanie częściej sięgam po książki, które mają ładne okładki, aniżeli po pozycje z ciekawymi opisami, bo tych prawie nigdy nie czytam- lubię poznawać historię od początku sama. Byłam ogromnie podekscytowana tą pozycją, jednak mój zapał minął, gdy coraz częściej pojawiały się opinie, a w nich porównanie tej powieści do Promyczka, który mnie, krótko mówiąc, rozczarował. Zachwyty nad tą książką sprawiły, że moje oczekiwania były za wysokie i finalnie dostałam wyidealizowaną bohaterkę oraz infantylne dialogi. Jednak w końcu sięgnęłam po Nasze życzenia z "czystą głową" i bez żadnych wymagań, skoro ma to być powieść bardzo podobna do wspomnianego wcześniej Promyczka.

Faktycznie, obie książki mają wiele wspólnego. Niestety nie mogę przytoczyć co konkretnie, bo będzie to za duży spojler, ale m.in. motyw muzyki pojawił się w obu pozycjach i to jak został on przedstawiony w Naszym życzeniu przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Ogromnym zaskoczeniem było dokładnie opisane zjawisko (które na każdym kroku towarzyszy jednemu z bohaterów), o którym wcześniej nigdy nie słyszałam i nie miałam o nim najmniejszego pojęcia. Jednak sposób w jaki autorka je opisała i rozbudziła moją wyobraźnie bardzo mi się spodobał. Plusem są również zadziorni bohaterowie, którzy są barwni (dosłownie :)), ciekawi i prawdziwi. Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że ta książka zalicza się do młodzieżówek. Muszę jednak przyznać, że Nasze życzenie jest pozycją dosyć schematyczną, z przewidywalnym zakończeniem, ale mimo wszystko na końcu uroniłam kilka łez! Autorka, zwłaszcza na ostatnich kilkudziesięciu stronach, złamała mi serce, ale później sprawnie się zrehabilitowała. Ta książka na pewno zostanie na dłużej w mojej pamięci.

Nasze życzenie to pozycja bardzo poruszająca, która wywołuje wiele emocji. Znajdziecie w niej smutek, cierpienie, osamotnienie, stratę, ale również momenty pełne ciepła, niesamowitą przyjaźń i trudną, choć piękną miłość ♡


Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwa FILIA.

Komentarze

 1. Ta książka znajduje się na mojej liście najlepszych książek 2018 roku. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie też prawdopodobnie pojawi się w podsumowaniu, ale 2019 roku :)

   Usuń
 2. Cieszę się, że ta książka jest lepsza od "Promyczka", bo ów tytuł podobał mi się, ale nie płakałam przy nim i na pewno nie powalił mnie na kolana jak większość czytelniczek. "Nasze życzenia" wrzuciłam już do księgarnianego koszyka, chociaż miałam tego nie robić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak. Promyczek to ciekawa historia, ale również nie płakałam na końcu i jedyne co z niej pamiętam to infantylne dialogi :D "Nasze życzenie" w moim odczuciu o niebo lepsze <3

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram