Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga | James R. Hansen

Największym przywilejem życia jest być tym, kim się jest.

Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga

James R. Hansen

Tłumaczenie Andrzej Leszczyński, Patryk Gołębiowski
Wydawnictwo Wielka Litera
Data wydania 17/10/2018
Liczba stron 528
Ocena 6/10

Jego legenda rozpoczęła się w 20 lipca 1969 roku, gdy jako dowódca misji Apollo 11 stanął na Księżycu i wypowiedział słynne zdanie:
„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”.
Spokojny i bezpretensjonalny. Choć to on dowodził załogą, która podjęła pierwszą daleką wyprawę w kosmos, nie lubił być nazywany „Pierwszym Człowiekiem” i zawsze podkreślał, że misja była zespołową pracą ponad 400 tysięcy Amerykanów. Dumny z roli, jaką odegrał, nigdy nie przekuł jej w maszynkę do zarabiania pieniędzy.
Fascynująca biografia, która pokazuje nie tylko życie Armstronga, ale i wartość jego dokonań dla całej ludzkości. Poznajemy człowieka zaangażowanego, pełnego poświęcenia, pewnego siebie i stanowczego, ale zawsze szanującego innych, lojalnego i skromnego optymistę, który unikał rozgłosu.

~~~

Neil Armstrong był człowiekiem głodnym wiedzy, pewnym siebie, wytrwałym, lojalnym, stanowczym, pomysłowym, samodzielnym, roztropnym... Jednym słowem był człowiekiem wybitnym, co udowadnia książka Pierwszy człowiek napisana przez Jamesa Hansena. Jednak w moim odczuciu jest to książka trudna w odbiorze, przynajmniej dla laików w tym temacie. Jest bardzo szczegółowa, momentami przegadana, a wiele zagadnień technicznych pozostało niewyjaśnionych przez co ta pozycja w wielu momentach będzie niezrozumiała dla osób, które nie znają tej tematyki.

Książka została podzielona na kilka części, dzięki którym poznajemy kolejno każdy etap życia tego astronauty. Dzieciństwo Neila i jego pracowitość bez wątpienia przyczyniło się do tego, jakim człowiekiem stał się w późniejszych latach. Od najmłodszych lat był uzdolniony, pracowity, głodny wiedzy i przygód. Autor poświęcił najwięcej uwagi misji Apollo 11, którą Neil Armstrong objął dowództwem i moim zdaniem tak szczegółowe jej opisanie jest wadą tej pozycji. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że miłośnicy Armstronga oraz tej tematyki będą tymi szczegółami zachwyceni, jednak dla mnie było to nieco za ciężkie i nużące.

Jednak nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Owszem, ta biografia jest bardzo szczegółowa, tale jednocześnie bardzo ciekawa. Z pewnością sięgnę po inne książki poruszające "tematykę kosmiczną", jednak zwrócę wcześniej uwagę na to czy jest napisana w lekkim stylu. Osobiście lubię książki, które poruszają trudną tematykę, przemycają ogrom wiedzy, ale w przyjemny i lekki sposób. Po przeczytaniu Pierwszego człowieka, owszem, mam większą wiedzę na temat zawodu Neila Armstronga, ale musiałam sobie tę książkę dozować, bo momentami była dla mnie za ciężka.
Czy polecam? Tak, w szczególności osobom, które interesują się podróżami kosmicznymi. Osoby takie jak ja, które dopiero zaczynają przygodę z tą trudną tematyką, mogą nieco się zniechęcić, bo jak wspominałam wcześniej jest to bardzo szczegółowa i momentami wręcz nużąca biografia.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera.

Komentarze

instagram