Strażnik | Paulina Hendel

Najważniejsze są szczegóły. Kim jesteśmy bez tych drobiazgów? Trzeba pielęgnować dawne zwyczaje, resztki upadłej cywilizacji, bo bez nich zamienimy się w zwierzęta.


Strażnik
Paulina Hendel
Cykl: Zapomniana Księga (tom 1)
Wydawnictwo We Need YA
Data wydania 27/02/2019
Liczba stron 368
Ocena 7/10

Hubert budzi się w ciemnym i zamkniętym pokoju, ubrany w starą koszulę i poprzecierane dżinsy. Zamiast w Paryżu, znajduje się teraz sto kilometrów od morza… w Polsce. Dodatkowo, jest ranny i wygląda zupełnie inaczej niż powinien. Okazuje się, że od feralnego wyjazdu do Francji minęło siedem lat, a on nie jest już zwykłym nastolatkiem. W tym czasie świat bardzo się zmienił – zarazy i epidemie przetrzebiły ludzkość, potężny impuls elektromagnetyczny zniweczył zdobycze techniki a z ukrycia wyszły demony znane z ludowych opowieści… Hubert musi teraz nie tylko rozwikłać tajemnicę własnej przeszłości, ale i odnaleźć się w nowym dziwnym świecie. Niemal wszystko, co znał, przepadło. Ale czy bezpowrotnie?

~~~

Twórczość Pauliny Hendel nie jest mi obca. Seria Żniwiarz zdobyła moje serce, a ja z niecierpliwością czekam na czwartą część. Dlatego, gdy tylko dowiedziałam się, że We Need YA podjęło się wznowieniu serii Zapomniana Księga, wiedziałam, że muszę poznać tę historię. Nie rozczarowałam się! Chociaż nie ukrywam, że seria Żniwiarz jest według mnie lepsza- bardziej emocjonująca, momentami straszna i jest w niej mnóstwo (o wiele więcej niż w Strażniku) słowiańskiej demonologii. Niemniej jednak historia Huberta bardzo mnie zaciekawiła, a tę książkę pochłonęłam bardzo szybko!


Gdybym miała tę pozycję określić jednym zdaniem to byłoby to: "The Walking Dead w lekkiej wersji". Co prawda w tym popularnym serialu są żywe trupy, siejące zarazę, a w serii Zapomniana Księga słowiańskie demony, ale i tak, podczas czytania Strażnika, na myśl ciągle nasuwało mi się to porównanie. Oczywiście ta książka jest o wiele łagodniejsza, niż wspomniany wcześniej serial, w końcu ta seria skierowana jest głównie do młodzieży, chociaż jestem pewna, że niejednego dorosłego również zaciekawi. Zakończenie tej powieści jest takie jak w poprzednich książkach tej autorki- mocno zaskakujące oraz sprawiające, że ciekawość sięga zenitu i chce się od razu poznać dalsze losy bohaterów. Czuję, że tak jak w przypadku Pustej nocy (pierwszy tom Żniwiarza) autorka się dopiero rozkręca, a w kontynuacji pokaże czytelnikom na co naprawdę ją stać.

Tak jak wspomniałam wcześniej książka bardzo mi się podobała, chociaż kilka rzeczy mi w niej brakowało - dreszczyku emocji i przerażających demonów czyhających na każdym kroku. Jednak bez wątpienia sięgnę po kolejne części serii, bo do książek Pauliny Hendel mam słabość. Strażnik to bardzo dobra powieść młodzieżowa, która wciąga oraz intryguje do samego końca. W dodatku wydanie jest wprost zachwycające! Jestem absolutnie oczarowana okładkami, jakie przygotowało dla nas We Need Ya. Bez wątpienia seria Zapomniana Księga będzie cudowną ozdobą niejednej biblioteczki!
Wkrótce opisze Wam wrażenia po przeczytaniu Tropiciela, czyli drugiego tomu cyklu ♡

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu We Need YA.

Komentarze

 1. Twórczość tej autorki, pozostaje dla mnie nadal nieznanym lądem czytelniczym, ale mam nadzieję, wkrótce to zmienić. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Spróbuję się z tą książką zmierzyć za jakiś czas, jak mi się moja książkowa kolejka nieco zmniejszy ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna książka
  😘😉

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram