Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza | Nancy Springer

Enola Holmes. 

Sprawa zaginionego markiza

Nancy Springer

Cykl: Enola Holmes (tom I)
Tłumaczenie Elżbieta Gałązka-Salamon
Wydawnictwo Poradnia K
Data wydania 14/11/2018
Liczba stron 238
Ocena 8/10

Czy nastoletnia dziewczyna może zostać detektywem? Czy młodej pannie przystoi podróżować na rowerze i wałęsać się samotnie po ulicach wielkiego miasta, gdzie nietrudno wpaść w tarapaty? I wszystko to w scenerii XIX-wiecznego Londynu! Taką nastolatką jest Enola Holmes – młodsza siostra słynnego Sherlocka.
W dniu czternastych urodzin Enoli znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, na których spada obowiązek zaopiekowania się młodszą siostrą i którzy chcieliby zatrzymać ją na pensji z internatem, dziewczyna ucieka do Londynu, by odszukać matkę. 
Nasza zuchwała buntowniczka wkrótce przekona się, jak wygląda życie samotnej kobiety w wielkim mieście. Poszukiwana przez najlepszego detektywa w historii i połowę Scotland Yardu, Enola zostaje uwikłana w sprawę porwania młodego markiza. Musi uciekać przed wszelkiej maści złoczyńcami, zostaje obrończynią słabszych i pokrzywdzonych i – przede wszystkim – rozwiązuje swoją pierwszą sprawę kryminalną. Czy odnajdzie matkę? Czy uda jej się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zniknęła? Do czego może służyć gorset albo tiurniura, gdy się jest zbuntowaną młodą panną?

~~~~

Napisałam to już wielokrotnie i znów się powtórzę: ubolewam, że, gdy byłam młodsza w moje ręce nie wpadały tak niesamowite powieści. Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza to będzie jedna z pierwszych książek, którą "podsunę" mojej córce do przeczytania, gdy tylko zacznie czytać. Jestem pewna, że polubi tę historię równie bardzo jak ja. Wkrótce ma powstać również film na podstawie tej książki, który obejrzę z ogromną przyjemnością. Zwłaszcza, że główną bohaterkę, czyli nieustraszoną młodszą siostrę słynnego Sherlocka Holmesa, Enolę, zagra Millie Bobby Brown.

Enola Holmes to bardzo ciekawa i wciągająca książka młodzieżowa. Akcja rozgrywa się w XIX wiecznym, bardzo klimatycznym Londynie, gdzie na główną bohaterkę czeka wiele niebezpieczeństw. Enola jest odzwierciedleniem młodych bohaterek książkowych, które uwielbiam - jest wygadana, sprytna, inteligentna, odważna, uparta, życzliwa, tolerancyjna i w pełni pozbawiona uprzedzeń, w dodatku jej głowa jest pełna pomysłów, a ironią oraz sarkazmem sypie na lewo i prawo

Styl autorki jest bardzo lekki, a książkę pochłonęłam w dwa wieczory, jednak gdybym miała więcej czasu, bez problemu "połknęłabym ją na raz". Przyjemne i lekkie pióro autorki sprawia, że przygody Enoli Holmes są idealną propozycją dla młodszych, ale również starszych czytelników, którzy lubią kryminały oraz słynnego Sherlocka. Nancy Springer niesamowicie oddała klimat XIX wiecznego Londynu, opisując maniery jakie wtedy obowiązywały oraz obrazując charakterystyczne stroje, które w tamtych czasach się nosiło.

Sprawa kryminalna jest nieskomplikowana, jednak w tej prostocie właśnie mi się podoba. Springer udowadnia, że nie zawsze trzeba udziwniać, bo w prosty sposób można stworzyć szalenie ciekawą i wciągającą powieść. Jestem pewna, że ta książka zbierze wielu zwolenników, zarówno tych małych jak i dużych. Z niecierpliwością czekam na dalsze losy Enoli Holmes oraz ekranizację pierwszej części jej przygód.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.


Komentarze

  1. Mimo, że nie przepadam za kryminałami, nabrałam ochoty na książkę. Ekranizacja? Fajnie byłoby...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram