Pszczoły | Trefl Joker Line

Pszczoły to gra karciana dla dwóch osób w której wcielasz się w pszczoły lub trzmiele i walczysz o pyłek kwiatowy.

Pszczoły


Wydawnictwo Trefl Joker Line
Liczba graczy 2
Czas gry 15 min
Wiek 8+
Ocena 7/10

Zawartość pudełka
50 kart
instrukcja

Cel gry
Każdy z graczy stara się uzyskać pyłek z jak największej liczby kwiatów.

Gra
Na środku stołu, rozłóżcie pięć kart Kwiatów.
Potasujcie dziesięć kart Misji i rozdajcie graczom po jednej karcie, ale tak by każdy z nich mógł zobaczyć tylko swoją misję. Każdy gracz dostaje zestaw kart Pszczół lub Trzmieli. Kartę pierwszego gracza dostaje uczestnik grający pszczołami i kładzie ją obok siebie odkrytą. Każdy z graczy tasuje swoje karty i kładzie stos przed sobą, następnie pobiera z niego trzy karty na rękę.
Rozgrywka jest bardzo prosta- w każdej turze gracze mają do dyspozycji 2 Punkty Akcji (PA). Możliwości zagrań jest wiele:
- położenie karty z ręki w swoim polu,
- odrzucenie karty z ręki na stos kart odrzuconych,
- użycie karty ruchu po swojej stronie.
Powyższe możliwości kosztują 1 PA, są również "droższe" zagrywki, które są warte 2 PA:
- użycie karty ruchu po stronie przeciwnika,
- położenie jednej zakrytej karty po własnej stronie (gracz wybiera kartę z tych, które aktualnie ma na ręce),
- położenie jednej zakrytej karty po stronie przeciwnika,
- odwrócenie karty przeciwnika.
Na końcu każdej tury należy uzupełnić karty na ręce do trzech. Karty należy pobierać ze swojego stosu.

Zakończenie
Gra kończy się, gdy jednemu z graczy skończą się karty (jeśli drugi gracz ma jeszcze karty, to kończy swoje zagranie). Każdą kolumnę się podlicza, gatunek owadów z przewagą liczebną wygrywa kartę kwiatu z tej kolumny, zdobywając 1 punkt. Jeżeli ten kwiat widnieje również na karcie misji to gracz dostaję dodatkowy punkt. Wygrywa ta osoba, która zdobyła na koniec największą ilość punktów.

~~~

Najbardziej w Pszczołach spodobała mi się ilość możliwości jakie mamy do dyspozycji. Gra została dokładnie przemyślana i zaplanowana, dzięki czemu "zwykłe" karty stają się świetną grą, przy której trzeba nieco pogłówkować. Możliwości zagrań w danej turze jest wiele, ale ogranicza nas liczba PA jakie mamy do wykorzystania. Możemy zająć się jedynie swoim polem i skrupulatnie dążyć do tego by zdobyć na koniec kwiaty, które widnieją na naszej karcie misji, lub mieszać w polu przeciwnika. Jedno jest pewne- bez analizowania sytuacji na stole nie uda nam się tej gry wygrać. Jednocześnie jest to tytuł, którego zasady są bardzo proste, dzięki czemu dzieci szybko podłapią o co chodzi. Kolejnym plusem jest wydanie tej gry- piękne ilustracje cieszące oko i malutkie pudełeczko, które można zabrać dosłownie wszędzie. Swoją drogą uwielbiam w ten sposób wydane gry, zdecydowanie bardziej wolę mniejsze pudełka, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że często duże pudełko jest po prostu za duże i śmiało można je zminimalizować. Pszczoły polecam, zwłaszcza, że cena (trochę ponad 20 zł, link) jest bardzo korzystna, zważywszy na możliwości jakie ten tytuł nam oferuje.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Trefl Joker Line.

Komentarze

instagram