Olszany. Kamienna róża | Agnieszka Litorowicz-Siegert

Skoro raz, podejmując kluczową decyzję, poszłaś za podszeptem intuicji, dlaczego nie miałabyś teraz uwierzyć w coś, co wydaje się wbrew zdrowemu rozsądkowi?


Olszany. Kamienna róża
Agnieszka Litorowicz- Siegert
Cykl: Olszany (tom II)
Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania 12/08/2020
Liczba stron 348
Ocena 8/10

O miłość warto walczyć. Do samego końca.
W pierwszej części Julia podjęła największe życiowe wyzwanie i ryzyko – zdecydowała się zamieszkać w Olszanach, związała się z Wiktorem, znalazła przyjaciół i uświadomiła sobie, jak bardzo zależy jej na poznaniu historii swojej rodziny. Odkryła tajemnicę nagłego wyjazdu dziadka z domu pod Szczecinkiem, ale zagadkowa pozostaje postać jego brata – Kazimierza (Kazka) Borowicza. Dlaczego przez lata żył w odosobnieniu, co zostawił na Kresach, że tak bardzo za nimi tęsknił? Czy wciąż żyje tam ktoś z krewnych Julii? Dziewczyna chce to sprawdzić. Postanawia jechać za Bug, zwłaszcza że ma ku temu pretekst – chce towarzyszyć Justynie, która ma tam do załatwienia osobistą misję: zamierza odnaleźć grób prababki, żeby odwieźć na jej mogiłę kamienną różę, którą babka zabrała ze sobą, przeprowadzając się przymusowo na Pomorze. Justyna wierzy w przekazywaną od pokoleń „klątwę“, która mówi, że dopóki róża nie wróci na swoje miejsce, żadna kobieta w rodzinie nie zazna szczęśliwej miłości.

~~~

Czy można napisać intrygującą i wciągającą od pierwszych stron powieść, w której brak zawrotnej akcji i napięcia? Owszem, można, a idealnym na to przykładem jest seria Olszany, autorstwa Agnieszki Litorowicz- Siegert.

Zanim opowiem Ci o Kamiennej róży, chciałabym wspomnieć o Drodze do domu, czyli pierwszej części Olszan... Droga do domu to przepiękna powieść o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, miłości, która może w najmniej oczekiwanym momencie zapukać do naszych drzwi, dobroci płynącej prosto z serca, pięknej przyjaźni, odkrywaniu korzeni i odnajdywaniu siebie oraz swoich potrzeb. Urzekło mnie pióro Agnieszki Litorowicz- Siegert, która po prostu czaruje słowami. Czytanie tak pięknie napisanych książek, to prawdziwa uczta czytelnicza, której nie chce się kończyć. Na szczęście czekała na mnie kontynuacja przygód Julii, po którą sięgnęłam niemal od razu po zakończeniu Drogi do domu.

Tym oto sposobem przechodzimy do Kamiennej róży. Są serie, które śmiało można czytać w dowolnej kolejności, jednak w przypadku Olszan, polecam Ci przeczytanie tej rodzinnej sagi w kolejności chronologicznej (Droga do domu, następnie Kamienna róża). W drugiej części jest wiele nawiązań do pierwszego tomu, więc żeby w pełni zrozumieć tę historię, konieczne jest przeczytanie Drogi do domu.

Agnieszka Litorowicz- Siegert w Kamiennej róży zabiera czytelnika na Białoruś, do malowniczej i niezwykle klimatycznej wioski Oszmiany. Plastyczny, bogaty i barwny język autorki sprawił, że podczas czytania tej książki, przenosiłam się do innego świata - pełnego dobroci, życzliwości i pięknych krajobrazów. W dodatku sekrety, które w tej części odgrywają jeszcze większą rolę, totalnie mnie pochłonęły, sprawiając, że szalenie trudno było mi tę książkę odłożyć. Olszany to piękna saga rodzinna pełna tajemnic, emocji i barwnych bohaterów, którzy zyskują sympatię czytelnika niemal od razu. 


Odnoszę wrażenie, że Olszany to kwintesencja tego, co najlepsze... Spokój, życzliwość, dobroć, miłość, przyjaźń, emocje i przeszłość, która może odmienić życie i pozytywnie wpłynąć na teraźniejszość oraz przyszłość. Ta seria przynosi ukojenie, wycisza i napawa optymizmem. Niespieszna, spokojna i jednocześnie wciągająca akcja, cudowny sielski klimat, rodzinne tajemnice, poznawanie historii, odnajdywanie korzeni, oraz kobiety, poszukujące szczęścia w życiu i przede wszystkim w miłości - to wszystko znajdziesz w tej niesamowitej, pełnej dobrej energii i optymizmu serii.

Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem W.A.B.


Komentarze

  1. Seria w sam raz na lato, z chęcią bym ją poznała. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa seria. Jak dla mnie idealna na wieczory

    OdpowiedzUsuń
  3. Pięknie podsumowałaś tą serie🍀, mam obie części, więc z miłą chęcią je przeczytam📖... Tym bardziej, że zbliża się najlepsza ku temu pora roku🍂🍁

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram