"Miłość i inne obsesje", czyli nowa książka Autorki "Wielkich kłamstewek" [Przedpremierowo]

Śmierć to taki elegancki sposób zakończenia związku. Żadnej zdrady, nudy, długich i trudnych rozmów. Żadnego "podobno ciągle sama". Żadnego wpadania na siebie na imprezach i ślubach znajomych. Żadnego "ale przytyła", czy "ale się postarzała". Śmierć była ostateczna, tajemnicza i zostawiła ci ostatnie słowo. Na zawsze.


Miłość i inne obsesje
Liane Moriarty 
Tłumaczenie Katarzyna Rosłan
Wydawnictwo Znak Literanova
Liczba stron 544
Moja ocena 7/10
Data premiery 03/06/2020

Zakochanie jest stanem bliskim szaleństwa. Zwłaszcza gdy miłość zostaje odrzucona.
Ellen nie wie, co powiedzieć, gdy podczas jednej z pierwszych randek jej nowy chłopak Patrick wyznaje z zakłopotaniem: „Ktoś mnie nęka”. Poprzednia dziewczyna prześladuje go i wciąż jest obecna w jego życiu, choć od rozstania minęło kilka lat. Wie, kiedy Patrick wychodzi do pracy i jaką ma na sobie koszulę. Zna terminy jego wizyt u dentysty. Wie, co przygotował synowi do szkoły na drugie śniadanie. Wie też, dokąd zabrał Ellen na randkę i gdzie planują spędzić noc.
Jednak prześladowczyni, zamiast przerażać Ellen, dziwnie ją intryguje. Ellen jak zafascynowana zbiera o niej informacje, próbuje zrozumieć jej motywy. Jako hipnotyzerka potrafi w końcu przenikać ludzkie umysły, a ta historia nie daje jej spokoju. Nie zna przecież przeszłości Patricka, czy może zatem być go pewna?
Do czego zdolny jest człowiek, któremu zabrano jego życie?

↞   ↠

Miłość i inne obsesje to najnowsza książka Liane Moriarty, autorki m.in. powieści pt. Wielkie kłamstewka, którą możesz kojarzyć z serialu, który powstał na podstawie tej książki. Nie miałam okazji go obejrzeć, ale po przeczytaniu Miłości i innych obsesji mam wielką ochotę poznać ekranizację Wielkich kłamstewek i być może zapoznać się z książkową wersją.

Intrygująca stalkerka
Większość osób słysząc słowa "Ktoś mnie nęka", z ust nowego partnera, poczułoby się nieswojo, byliby zakłopotani, być może nawet nieco wystraszeni. Jednak Ellen, główna bohaterka powieści Miłość i inne obsesje, która jest hipnotyzerką, czuje dreszczyk emocji, a prześladowczyni Patricka szalenie ją intryguje... Muszę przyznać, że nie tylko ją, bo ja również byłam bardzo ciekawa byłej dziewczyny Patricka, która nieustannie go prześladowała. Wiedziała kiedy jej były wychodzi do pracy, wiedziała, gdzie jego syn chodzi do szkoły, często śledziła Patricka, wysyła mu wiadomości i nie dawała o sobie zapomnieć. Jednak mimo tych wszystkich niecodziennych zachowań, jakich się dopuszczała, poczułam do niej sympatię. Zauważalne było to, że ona nie chce zrobić nikomu przykrości i nie zdaje sobie sprawy z tego, jak uprzykrza życie Patricka. Śmiało można powiedzieć, że była oderwana od rzeczywistości i w odróżnieniu od stalkerów, którym zależy na cierpieniu i smutku swojej ofiary, ona nie chciała sprawiać przykrości Patrickowi. Robiła to nieświadomie, co świadczy o jakimś zaburzeniu psychicznym i przeszłości, która wywarła na Saskii piętno. Musisz przyznać, że prześladowczyni Patricka i zarazem jego była kobieta, Saskia, wydaje się szalenie intrygującą postacią.

Różnorodni bohaterowie
Bohaterowie tej powieści są ludzcy, prawdziwi i co najważniejsze - bardzo różni. W pewnym momencie odniosłam jednak wrażenie, że trochę ich za dużo, bo o ile obecność członków rodzin Ellen i Patricka w tej historii jest jak najbardziej zrozumiałe, tak pacjenci Ellen w znacznej mierze, mogliby być pominięci. Zdecydowanie bardziej ciekawiły mnie losy głównych bohaterów, rozwiązanie problemu ze stalkerką oraz dowiedzenie się, dlaczego prześladuje swojego byłego chłopaka. Natomiast wątki pacjentów moim zdaniem nic ważnego nie wniosły do fabuły, a jedynie sprawiły, że ta powieść momentami była nużąca. Niemniej jednak w Miłości i innych obsesjach znajdziesz cały wachlarz najróżniejszych charakterów.

Ciekawe wątki
Liane Moriarty zdecydowała się wpleść w fabułę wątek hipnozy i hipnoterapii, co uważam za świetne posunięcie, bowiem uwielbiam takie smaczki w książkach. W czytaniu uwielbiam to, że za sprawą powieści mogę zasmakować nieznanych mi dotąd zagadnień. Z hipnozą i hipnoterapią nie mm nic wspólnego, ale dzięki tej książce mogłam poznać sekrety pracy Ellen. Dowiedziałam się, w jaki sposób, hipnoterapia pomaga ludziom rozwiązywać problemy, które są głęboko zakorzenione i wpływają na teraźniejszość oraz na podejmowanie (często błędnych) decyzji. Drugim ciekwaym wątkiem o którym wspomniałam już wcześniej jest stalking, pokazany z nieco innej strony. Historię Saskii poznajemy z jej perspektywy, dzięki czemu mamy szansę spojrzeć na jej zachowanie jej oczami, co sprawia, że Saskia nie jest w tej historii czarnym charakterem, a między nią i czytelnikiem nawiązuje się nić porozumienia. Dzięki patrzeniu na świat oczami Saskii, jej zachowanie nie wydaje się tak absurdalne i niepokojące, jak na początku. Prześladowczyni Patricka to najmocniejsza strona tej książki.

Dobra powieść obyczajowa
Okładka oraz opis książki Miłość i inne obsesje może sugerować, że ta historia jest thrillerem... Nic bardziej mylnego! Nie ukrywam, że mój wewnętrzny miłośnik mocnych, mrocznych i trzymających w napięciu powieści, jest troszkę rozczarowany, bowiem ta historia nadaje się na świetny thriller. Gdyby tylko ją nieco uszczuplić, dodać trochę akcji oraz dramaturgii i zmienić zakończenie na zaskakujące i bardziej emocjonujące, dostalibyśmy rasowy thriller. Niemniej jednak, zdawałam sobie sprawę z tego, za lekturę jakiej książki się zabieram, wiedziałam, że będzie to powieść obyczajowa i dzięki temu się nie rozczarowałam. Gdybym oczekiwała mocnego thrillera, z pewnością na końcu pozostałby mały niedosyt. Podsumowując, Miłość i inne obsesje to powieść niezobowiązująca i bardzo przyjemna w odbiorze, którą polecam, gdy najdzie Cię ochota na przeczytanie lekkiej książki.

Znasz twórczość Liane Moriarty? ☺

↞   ↠

Kilka dni temu na blogu pojawiły się dwa wpisy z książkowymi pomysłami na prezent dla mamy i dziecka. Zachęcam do zapoznania się z pozycjami, jakie zaproponowałam, bo znajdują się tam same wyśmienite książki ☺
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie ciekawe premiery są zaplanowane na czerwiec, to koniecznie odwiedź post z zapowiedziami książkowymi na przyszły miesiąc.Komentarze

 1. Jestem ciekawa tej historii i na pewno będę ją czytała. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zatem mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawi mnie twórczość tej autorki. Mam nadzieję, że w końcu nadrobię zaległości i sięgnę po jakiś jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również mam nadzieję, że uda Ci się wkrótce sięgnąć po jakąś książkę tej autorki :)

   Usuń

Prześlij komentarz

instagram