Nauka języka niemieckiego z SuperMemo #3


Czas na kolejne podsumowanie nauki języka niemieckiego z SuperMemo. Minęły już cztery tygodnie, tylko nie bardzo wiem kiedy.. 😂 Czas mi bardzo szybko ucieka, dodatkowo przygotowania do Świąt coraz bardziej mnie pochłaniają. Jednak nauki nie zamierzam odpuścić.


W zeszłym tygodniu dostałam jeszcze jeden kurs a dokładnie Gramatyka. Kein Problem!. Napiszę Wam kilka słów o tym kursie a później przejdę do podsumowania nauki.

Ten kurs powstał w oparciu o komentarze, objaśnienia i ćwiczenia z kursu Niemiecki. Kein Problem!, który obejmuje poziomy A1 do C1. Kurs prezentuje szereg kluczowych zagadnień z zakresu gramatyki niemieckiej. Jednocześnie liczne ćwiczenia o zróżnicowanym poziomie trudności dają uczącemu się okazję do sprawdzenia nowo nabytej wiedzy w praktyce.
Z kursem Gramatyka. Kein Problem:
 • dowiesz się między innymi, czym są i jak się stosuje rodzajniki,
 • nauczysz się, jak w języku niemieckim odmieniać rzeczowniki, przymiotniki i czasowniki,
 • zaprzyjaźnisz się z różnymi rodzajami zaimków,
 • zrozumiesz niemiecką specyfikę czasowników modalnych i to, jak wpływają na inne elementy zdania, w którym się znajdują,
 • odnajdziesz drogę w labiryncie czasów gramatycznych,
 • opanujesz tajniki strony biernej i mowy zależnej,
 • nauczysz się najczęściej używanych czasowników nieregularnych,
 • i wiele innych.
Co prawda mam kurs Niemiecki. Kein Problem!, więc ucząc się z kursem Gramatyka. Kein Problem! powtarzam to co się do tej pory nauczyłam. Jednak dla mnie to wielki plus, bo utrwalam sobie wiedzę. Dodatkowo ten kurs zawiera bardzo dużo ćwiczeń, dzięki czemu na bieżąco możemy sprawdzić czy przyswoiliśmy dane zagadnienie.

Ten kurs ma w sobie wszystko, zaczynając od gramatyki a na słownictwie kończąc. Jak pisałam wcześniej, kiedyś ten kurs przerabiałam. Dalej widzę po nim najmniejsze efekty, ale to dlatego, że wszystko co dotychczas w nim występuje mam już przerobione i przyswojone. Przerabiam go, by powtórzyć sobie rzeczy, które już znam, przygotowując się jednocześnie do poznania nowych.

Ten kurs nie przestaje mnie zadziwiać! Jeśli zależy Ci na szybkim przyswojeniu jak największej ilości słówek to ten kurs sprawdzi się świetnie! Mój zasób słów się bardzo powiększył, oczywiście nauka niektórych słówek idzie mi bardzo opornie, ale nie jest to z pewnością wina kursu.

Czytając niemieckie gazety, czy słuchając radio, wyłapuję dużo słówek, których dotychczas się nauczyłam, jednak ciężko mi jest "skleić" poprawnie wiele zdań. Mam nadzieję, że z biegiem czasu to się zmieni.
Kolejną zaletą kursów jest możliwość dodawania notatek. W notatce możesz dodać np. grafikę z własnym skojarzeniem danego słówka. "Pod ręką" również jest słownik. Wystarczy, że wybierzemy opcję "SŁOWNIK" i otwiera nam się okienko ze słownikiem SuperMemo lub Tłumacza Google.
Kursy można dopasować według swoich upodobań. Można ustawić sobie np. ilość nowych kart na dzień, w kursie Extremes Deutsch można również wyłączyć/ włączyć sobie definicję danego słówka po niemiecku i zdecydować czy chcemy by była ona czytana przez lektora. Tak naprawdę ciągle uczę się obsługi tego programu i odnoszę wrażenie, że nie poznałam jego pełnych możliwości :)
Na początku przeszkadzało mi, że podręczniki są czarno- białe, ale znalazłam na to sposób. Kupiłam piękne pastelowe zakreślacze i poszczególne zagadnienia- słownictwo, dialogi itd zaznaczałam innymi kolorami. Więc nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło :)

Muszę się przyznać do małego oszukiwania. Kilka razy nie zrobiłam wszystkich zaplanowanych nowych kart na dany dzień. Po prostu nie miałam kiedy. Lenka czasami pochłania dużo mojego czasu. Jednak staram się nie zaniedbywać powtórek. Bo jeśli w jeden dzień nie zrobię powtórek, to następnego będę musiała zrobić nowe plus zaległe z poprzedniego dnia. 

Powyższe kursy wam podlinkowałam. Jeśli klikniecie w nazwę kursu to od razu przekieruje was na stronę SuperMemo, gdzie będziecie mogli przeczytać więcej na temat powyższych kursów. 
Tutaj macie link do całej oferty SuperMemo, w której znajdziecie również inne języki, między innymi angielski, chiński czy hiszpański. Więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Za dwa tygodnie na blogu pojawi się kolejne podsumowanie nauki z SuperMemo.


Za kursy językowe serdecznie dziękuję SuperMemo.

Komentarze

 1. Bardzo ciekawe te kursy. To świetny sposób na nauczenie się języka. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. a jak "czujesz" się z niemieckim? Gut oder du hast Probleme? :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem szczerze że bardzo fajne. W ofercie znalazłam kurs dla mojej córki ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może wezmę się za angielski 😀
  Zazdroszczę determinacji😘

  OdpowiedzUsuń
 5. Już 4 tygodnie?! Jak ten czas leci! :) Cieszę się, że poruszasz tematykę tych kursów u siebie bo motywujesz mnie do tego aby powrócić do nauki :) Myślę, że sposób jaki wybrałaś, czyli dzielenie się efektami na blogu, również Cię motywuje - w końcu głupio byłoby napisać, że nic się nie zrobiło :D A jeśli widzisz efekty to już w ogóle bajka :)


  Pozdrawiam, Natalia

  OdpowiedzUsuń
 6. Aneta Krzyżak4/12/18 19:38

  Myślę, że każdy sposób nawet ten z super memo jest dobry jeśli ktoś chce się uczyć języka niemieckiego. Mi bardzo odpowiadała metoda https://www.jezykiobce.pl/34-niemiecki/s-1/chce_korzystac_z-mp3/categories-niemiecki i myślę, że bardzo dużo wniosła do mojej znajomości języka niemieckiego. Najważniejsze jest to, abyśmy chcieli się uczyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nauka języka niemieckiego jest bardzo fajna jeśli mamy przydatne pomoce naukowe. Jednak okazuje się że i to może być za mało. Dlatego ja zdecydowałam się poznać niezbędne zwroty po niemiecku https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/zwroty-po-niemiecku-na-lotnisku z racji tego, że bardzo dużo podróżuję samolotami do Niemiec.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy8/4/20 19:50

  W moim przypadku wybrałem kurs online jestem bardzo zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanawiałem się jakie nauczanie/kursy wybrać z języka Niebieckiego i wybrałem szkołe akcent https://www.szkola-akcent.pl/kursy-stacjonarne/ i nie żałuje wyboru, nauka idzie świetnie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram