Wilczerka | Katherine Rundell

(...) zawsze istniało coś, czego nie da się kupić za pieniądze, na co trzeba zasłużyć.

Wilczerka
Katherine Rundell
Tłumaczenie
Wydawnictwo Poradnia K
Data wydania
Liczba stron
Ocena 7/10

Przeddzień rewolucji. Zaśnieżone lasy Rosji.

Fieodora uczy się, jak sprawiać, by oswojone wilki mogły powrócić do swojej dzikiej natury. To ważne zadanie: ludzie tutaj mówią, że ten, kto zabije wilka, zabija siebie samego, a w domach arystokratów pełno jest oswojonych zwierząt, które gdy stają się niebezpieczne, są odsyłane do lasu.
Pewnego dnia wojska carskie pod dowództwem generała Rakowa palą dom Fieo, a jej matkę zabierają do niewoli. Dziewczynka będzie musiała znaleźć sposób, by uwolnić matkę z petersburskiego więzienia… Jej jedyną pomocą jest młody chłopak Aleksiej i wierne wilki.


🐺🐺🐺

Jakiś czas temu miałam przyjemność przeczytać Dachołazy Katherine Rundell i krótko mówiąc, byłam zachwycona tą powieścią. Dlatego, gdy dowiedziałam się, że wydawnictwo Poradnia K, wydaje kolejną jej książkę, byłam zachwycona i z niecierpliwością czekałam na to, aż znów przeniosę się do niemal baśniowego świata wykreowanego przez Rundell.

Nie będę ukrywać, że jeśli chodzi o twórczość tej autorki, Dachołazy są u mnie nieustannie na pierwszym miejscu. Jednak Wilczerka posiada wiele plusów, które wyróżniają tę książkę na tle innych powieści młodzieżowych. Przede wszystkim mroźny i niepokojący klimat. Czytając tę książkę, czułam się, jakbym wraz z Fieo, przemierzała zaśnieżone lasy Rosji. W tej powieści pojawia się dużo bólu, przemocy, zła i rozpaczy, dlatego uważam, że jest to pozycja dla nastolatków. Dla młodszych dzieci może być momentami zbyt brutalna i przytłaczająca.

Katherine Rundell potrafi wykreować bardzo wyraziste postaci. Fieo mimo swojego młodego wieku jest bardzo odważna, lojalna i  twardo stąpa po ziemi. Jej opiekuńczość, wola walki oraz ogromne uczucie, jakim darzyła wilki po prostu mnie urzekła. Wilczerka napisana jest przystępnym językiem, dzięki czemu jest bardzo prosta w odbiorze. W dodatku otoczenie zostało tak pięknie przez autorkę opisane, że wręcz czułam w kościach bijący chłód zaśnieżonych lasów, którymi Fieo, wraz Aleksiejem i wiernymi wilkami przemierzała. 

Jedyny i największy minus tej pozycji to momentami zbyt powolna akcja. Nie będę ukrywać, że  za sprawą kilku dłużyzn, trochę się na niej wynudziłam. Niemniej jednak biorąc pod uwagę całokształt - bohaterowie, pomysł na fabułę, emocje, zakończenie oraz zobrazowanie otoczenia - książka w końcowym rozrachunku mi się podobała i nie żałuję, że poświęciłam jej swój czas. Wilczerka to powieść utkana z przepięknych wartości - miłości, przyjaźni, honoru, lojalności oraz wolności, która, jak udowadnia ta książka, jest najcenniejsza. Dlaczego? Bo bez wolności, często nie dane jest zaznanie prawdziwej miłości oraz doświadczenie, jak potężnym darem jest przyjaźń.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Poradnia K.

Komentarze

  1. Spodobała mi się recenzja. Wpisuję powieść na swoją listę poszukiwań.

    OdpowiedzUsuń
  2. jest na mojej liście :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram