Pokaż książkę, która... | Czytelnicze podsumowanie 2022 roku

W 2022 roku przeczytałam prawie 100 książek. Oprócz zwykłego czytelniczego podsumowania najlepszych książek, które wpadły mi w ręce w ubiegłym roku, chciałam też w nieco inny sposób przedstawić Wam część przeczytanych przeze mnie książek. Zatem jakiś czas temu na Instastories wstawiłam skrzyneczkę z prośbą o dokończenie poniższego zdania:

Pokaż książkę przeczytaną w 2022 roku, która...

Pojawiło się kilkadziesiąt propozycji, choć finalnie wybrałam blisko dwadzieścia z nich (sporo się powtarzało). Tak więc poniższe zestawienie to odpowiedź na propozycje zostawione mi w skrzyneczce — pokażę książki przeczytane w 2022 roku, pasujące do danego określenia.

Pokaż książkę, która...

Świąteczna mordercza gra
Pokaż książkę, którą wszyscy się zachwycali, a dla Ciebie była taka sobie

Świąteczna mordercza gra
Alexandra Benedict

Swego czasu Świąteczna mordercza gra codziennie na Instagramie rzucała mi się w oczy i zbierała głównie pozytywne opinie, niestety mnie ta książka nie zachwyciła, a wręcz nieco wynudziła. Klimat i fabuła Morderczej świątecznej gry przywodziły mi na myśl I nie było już nikogo Agathy Christie, z tym że powieść królowej kryminału znacznie bardziej mi się podobała.

Pokaż książkę, która Twoim zdaniem jest udanym debiutem

Nie chcę być tobą
Natalia Brożek

Elektryzujący bohaterowie i ciekawy wątek romantyczny sprawiły, że nie chciałam się nawet na chwilę rozstawać z tą historią. Natomiast toksyczna relacja matki i córki, walka głównej bohaterki o siebie, swoje marzenia i realizowanie się w oparciu o swoje pragnienia sprawiają, że Nie chcę być tobą to coś więcej niż lekka opowieść na jesienne wieczory. Debiutancka powieść Natalii Brożek pod płaszczykiem lekkiej historii, porusza ważne tematy, a ja właśnie takie powieści obyczajowe ubóstwiam! Poza tym klimat jaki autorka wyczarowała w tej książce jest NIESAMOWITY! Rzadko zdarza mi się, że nachodzi mnie chęć odwiedzenia miejsca akcji danej powieści, w tym przypadku tak właśnie było.


Pokaż książkę, która ma najpiękniejszą okładkę

Motel Calivista
Kelly Yang

Niech nie zwiedzie Was urocza okładka i fakt, że Motel Calivista zalicza się do literatury dziecięcej. Ta książka jest absolutnie dla każdego — zarówno dla młodszych czytelników, jak i dorosłych, którzy również będą się przy niej świetnie bawić. Myślę, że z uwagi na to, jak wiele ważnych tematów ta opowieść porusza, dorośli znacznie bardziej ją docenią.
Motel Calivista inspirowany jest prawdziwymi przeżyciami autorki i odnoszę wrażenie, że dzięki temu ta książka jest tak emocjonująca, tak poruszająca, tak... prawdziwa! Absolutnie urocza, przepełniona miłością, przyjaźnią, trudnościami, ale i siłą, która je zwycięża. Natomiast Mia wskakuje na listę moich ukochanych książkowych bohaterek. Ależ ja uwielbiam tę dziewczynkę! 

Pokaż książkę, która była najdłuższa

Zaginięcie Stephanie Mailer
Jöel Dicker

Nie przepadam za długimi powieściami, a ta ma 700 stron, ale mimo to przeczytałam ją dosyć szybko. Po dwusetnej stronie trudno było się od niej oderwać! Już dawno nie czytałam tak rozbudowanego i zawiłego kryminału. Tu się tyle działo, tyle razy śledztwo zmieniało kierunek, tylu podejrzanych przemknęło przez moją głowę, że jestem naprawdę zachwycona zawiłością tej powieści. Z jednej strony wolę krótsze powieści, a z drugiej czuję, że gdyby autor poucinał kilka wątków, ta historia by na tym bardzo straciła. Ubolewam jedynie nad tym, że zbiór bohaterów znajduje się na końcu, a nie na początku książki. Gdybym wcześniej o tym wiedziała, znacznie usprawniłoby mi to czytanie i ogarnięcie mnogości bohaterów. Tak więc jeśli zechcecie sięgnąć po tę powieść, pamiętajcie o 'liście głównych postaci'.

Pokaż książkę, która była brutalna

Echo Man
Sam Holland

Pełna zwrotów akcji, brutalności, wielu niewiadomych, okrutnych zbrodni i niesamowitego napięcia. "Echo Man" zaskakuje, szokuje i niemiłosiernie wciąga! Co prawda po przeczytaniu czułam pewien niedosyt, ale liczę, że zostanie on zaspokojony w następnej części, która mam nadzieję wkrótce się ukaże.

Pokaż książkę, która Cię rozbawiła

I że Ci nie odpuszczę
Joanna Szarańska

I że ci nie odpuszczę to jedna z najlepszych komedii, jakie czytałam! Mało tego... Byłam przekonana, że to typowa obyczajówka, tymczasem pojawił się tu ciekawy wątek kryminalny, co okazało się bardzo miłym zaskoczeniem! Jeśli macie ochotę przeczytać zabawną obyczajówkę z nutką kryminału, to koniecznie sięgnijcie po książkę Joanny Szarańskiej.

Pokaż książkę, która najbardziej zapadła Ci w pamięci

Młodość. Wyznania nastolatków
Linn Skaber

Młodość to książka zarówno dla nastolatków, którzy bez wątpienia niejednokrotnie utożsamią się ze znajdującymi się tu wyznaniami młodych ludzi, ale i dla dorosłych. Dorosłym przypomni o tym, że to, co dla nas jest teraz banalne, wręcz trywialne, dla nastolatków jest trudne i czasem wydaje się nie do przeskoczenia. Przypomni dorosłym ich młodzieńcze lata, to, co wtedy było dla nas kluczowe, najważniejsze, co zajmowało nasze głowy i jakie uczucia nami targały.
Ta książka napisana jest nie słowami, lecz emocjami.
Emocjami nastolatków, którzy walczą ze swoimi kompleksami, wymaganiami, oczekiwaniami oraz większymi i mniejszymi rozterkami.
Emocjami nastolatków, pragnących akceptacji, wsparcia i zrozumienia.
Emocjami nastolatków, którzy tęsknią, cierpią i pragną zapełnić pustkę, która każdego dnia nie daje im o sobie zapomnieć.
Emocjami nastolatków, których rozpiera euforia, radość i wdzięczność.
Emocjami, które mają wielką siłę i które napędzają życie, lecz czasem też je stopują.

Pokaż książkę, której nie dokończyłaś

Milcząca żona
Karin Slaughter

Chciałabym w tym roku zrobić jeszcze jedno podejście do tej książki, bo pomysł na fabułę wydaje się naprawdę ciekawy. Sięgnęłam po Milczącą żonę w audiobooku i po przesłuchaniu 30% stwierdziłam, że nie wciągnęła mnie... Chęć poznania zakończenia nie była tak duża, by zmuszać się do dalszego słuchania. Być może to nie był odpowiedni czas na tę książkę, dlatego zrobię do niej jeszcze jedno podejście, może za drugim razem "zaskoczy". ☺

Pokaż książkę, poszerzyła Twoją wiedzę

Części zamienne
Joshua D. Mezrich

Fascynująca lektura! Momentami przygnębiająca, ale i napawająca nadzieją. Turbociekawa, bo oprócz wspomnień/ przeżyć autora książki (który jest chirurgiem transplantologii) i jego pacjentów, przybliża czytelnikowi historię transplantologii — tego, jak wiele prób i błędów musiało się pojawić, by lekarze mieli możliwości, którymi w dzisiejszych czasach dysponują. Świetnie napisana! Czytałam ją z wypiekami na twarzy. Wszystko w tej książce jest idealnie wyważone, zarówno historie pacjentów, wspomnienia i opowieści autora, jak i dawka historii transplantologii, jaką Joshua D. Mezrich serwuje nam w Częściach zamiennych.

Pokaż książkę, która Tobą wstrząsnęła

Żeby umarło przede mną
Jacek Hołub

Czytając ten reportaż miałam wyrzuty sumienia, że czasem narzekam, że mi ciężko, że coś boli, że czuję frustrację i mam wszystkiego dosyć. Wiem, że każdy ma prawo poczuć się gorzej i ponarzekać, niezależnie od tego, jakie ma życie, ale czytając Żeby umarło przede mną te wszystkie nasze problemy dnia codziennego po prostu bladły.
Ta książka jest trudna, ciężka, momentami wręcz uwierająca, ale mimo to trzeba ją przeczytać. Chociażby z szacunku do rodziców niepełnosprawnych dzieci, z szacunku do tych dzieci i by nie tkwić wiecznie w swojej bańce. Wyjść ze strefy komfortu i poznać inny, choć jednocześnie tak bliski świat, bo rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi jest wokół nas wiele.

Pokaż książkę autorstwa Twojego ulubionego autora

Brakujący element
Harlan Coben

Brakujący element to bardzo udana kontynuacja Chłopca z lasu. Choć książki Cobena uwielbiam, muszę przyznać, że Chłopcem z lasu nie byłam zachwycona tak, jakbym tego oczekiwała. Mimo zaskakującego zakończenia i intrygującej fabuły nieco się nudziłam. Tymczasem Brakujący element to już inna bajka! Tu wszystko ze sobą świetnie współgrało — pomysłowa fabuła, podwójne śledztwo (Wilde'a i anonimowej grupy internetowej), zwroty akcji i zakończenie tak bardzo w stylu Cobena! Nie było czasu na nudę, oj, nie było! Brakujący element porusza temat hejtu i jego konsekwencji oraz pełnego próżności świata celebrytów, którzy są gotowi zrobić dosłownie wszystko, by choć na chwilę zaistnieć...

Pokaż książkę, która Cię zaskoczyła

Zdążyć do domu na święta
Anna Chaber

Jedna z najlepszych świątecznych książek ubiegłego roku!
Co wyróżnia Zdążyć do domu na święta na tle innych świątecznych powieści?
Zdecydowanie to, że nie jest to kolejna przewidywalna i schematyczna historia, nie ma tu tony cukru i zakończenia jak z bajki. Za to jest wiele zaskakujących momentów, mnóstwo smutku i bólu, ale i swego rodzaju ciepła i radości oraz zakończenie, które, choć łamiące serce jest po prostu prawdziwe. Prawdziwe, bo w życiu nie zawsze wszystko jest kolorowe, czasem nad naszą codzienności pojawiają się ciemne chmury, których nie sposób przegonić. I za to właśnie kocham tę książkę... Za prawdziwość, za emocje, za ważne tematy w niej poruszone. Za absolutnie wszystko!

Pokaż książkę, która Cię poruszyła

It ends with us
Colleen Hoover

Piękna to była historia. Piękna, choć momentami uwierająca i wręcz bolesna. Z tych wszystkich emocji parę razy zaszkliły mi się oczy. Uwielbiam powieści Hoover, bo sprawiają, że całkowicie przenoszę się do wykreowanego przez nią świata. Czytając It ends with us czułam jakbym była tuż obok Lili, wręcz udzielały mi się jej emocje. Ta historia nie jest czarno-biała. Hoover dobitnie w niej pokazuje, że przemoc domowa to złożony problem i łatwo mówić nam o niej, będąc z boku, a totalnie inaczej jest, gdy jesteśmy jej ofiarami. Właśnie dlatego ta książka uwiera i boli — bo stawia nas w całkowicie innej sytuacji i pozwala zrozumieć to, co było dla nas niezrozumiałe.

Pokaż książkę, która Cię rozczarowała

Pokaż mi
Marcel Moss

Nie podobała mi się ta książka. Zakończenie było zaskakujące, myślę, że nikt nie byłby w stanie go przewidzieć — to zdecydowanie na plus. Rozumiem, co Marcel Moss chciał przekazać tą książką, ale nie kupiłam formy, w jakiej to podał — aplikacji, zadań, które w niej się pojawiały i głupoty głównego bohatera. Czytając Pokaż mi, czułam zażenowanie i momentami znudzenie. To była pierwsza książka Marcela Mossa, jaką czytałam i zapewne ostatnia.

Pokaż książkę, która Cię rozczuliła

Kora i koło roku
Mira Daga

Bardzo dużo książek czytam z córką i dzięki temu odkrywam przepiękne, mądre i wartościowe historie, które choć skierowane są do młodych czytelników, potrafią również zachwycić dorosłego odbiorcę. Tak było z Korą i kołem roku - cudownie magiczną opowieścią o radzeniu sobą ze stratą, przemijaniu i żałobie. 


Pokaż mi książkę, której zakończenie Cię zaskoczyło

Piętno
Przemysław Piotrowski

Ten thriller był wyśmienicie obrzydliwy! Uwielbiam, gdy w książkach są szczegółowo opisane sekcje zwłok, gdy zbrodnie są tak dokładnie przedstawione, że podczas czytania czuję, aż wszystko z obrzydzenia mi się wywraca w żołądku. Lubię w thrillerach zagmatwane zagadki, mnóstwo mylnych tropów mimochodem podrzucanych przez autora/ autorkę i seryjnych zabójców, którzy są okrutni i bezduszni, ale jest też dokładnie wyjaśnione, dlaczego tacy są - co wydarzyło się w ich życiu, że w tak bestialski sposób postępują. To wszystko dostałam w Piętnie.

Pokaż ksiązkę, od której nie umiałaś się oderwać

Tajemnice Fleat House
Lucinda Riley

Tajemnice Fleat House to powieść kryminalna, która zachwyca tak, jak inne historie Lucindy. Oprócz rzecz jasna zagadki kryminalnej znajdziecie tu rozbudowane tło obyczajowe, a nawet romans! Lucinda jak nikt inny potrafi uruchomić wyobraźnię czytelnika. Czytając jej książki wręcz przenoszę się w opisywane przez nią miejsca. Nie inaczej było w przypadku tej książce. Uwierzcie mi, przechadzałam się korytarzami Fleat House!!
Niepowtarzalny klimat, ślepe zauki, cały wachlarz różnorodnych bohaterów, zagmatwana zagadka kryminalna, rozbudowane tło obyczajowe i zachwycająco zaskakujące zakończenie! Czego chcieć więcej?


Mam ogromną nadzieję, że taka forma podsumowania Wam się spodobała. Wkrótce na blogu pojawi się też drugi podsumowujący post, a w nim mój subiektywny rankig piętnastu najlepszych książek przeczytanych w 2022 roku!
Pojawi się kilka pozycji, których nie ma w tym wpisie ☺

Komentarze

  1. Świetny post, przeczytam cały i z ciekawością zapisałam parę tytułów ❤️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram