Książkowe zapowiedzi dla dzieci [październik, listopad 2018]

Od kilku miesięcy robię zapowiedzi książkowe w których znajdują się pozycje głównie dla dorosłych. Pomyślałam, że skoro recenzuję również książki dla dzieci, to mogę robić co dwa, trzy miesiące posty z zapowiedziami książkowymi dla najmłodszych. Ostanio przeprowadziłam ankietę na instagramie, z zapytaniem, czy bylibyście zainteresowani tego typu zapowiedziami. Dużo osób było zainteresowanych, więc proszę bardzo! Dodatkowo do tych zapowiedzi wprowadziłam zakres wiekowy, do którego dana książka jest kierowana. Jeśli ten post się dobrze przyjmie, to chętnie będę robiła regularnie takie zestawienia. Dajcie znać, co Wy na to ♡


1. "Mania Skłodowska" Jakub Skworz
Data premiery 15/10/2018
Wydawnictwo Zysk i S-ka
Wiek 6-8
Czy Mania Skłodowska lubiła się uczyć? W co grała z rodzeństwem? O czym marzyła? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w magicznej bibliotece...

Gabinet to jedyne pomieszczenie w domu dziadków, do którego Ola z Erykiem mają zakaz wstępu. Już raz go złamali, podczas letnich wakacji. W środku, na regałach pnących się od podłogi po sufit, znaleźli wciągające książki. Dosłownie wciągające! I dzięki temu przeżyli niezwykłą przygodę.

Kiedy Eryk wyjeżdża z rodzicami do Paryża, Ola, zmuszona przez ten czas zostać u dziadków, postanawia wybrać się w to samo miejsce co brat – ale inną drogą. W gabinecie dziadka odnajduje książkę z kobietą z probówką w ręce na okładce. Przykłada palce do ilustracji i… znika w książce. Już po chwili widzi kilkuletnią Manię Skłodowską. I tak zaczyna się kolejna fascynująca podróż w nie byle jakim towarzystwie – przyszłej chemiczki i noblistki.

2. "Dobranocki na Gwiazdkę" 
Data premiery 17/10/2018
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wiek 6-8

Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi? Do kogo trafi zabłąkana Florentyna na wigilijną wieczerzę? Jak spędzić święta, gdy tata jest daleko? Gdzie się podziały listy do Świętego Mikołaja? Czy da się odczarować święta? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dobranockowych historiach dla małych i dużych. Poza tym przeczytacie w nich także o pysznych mikołajowych naleśnikach z cynamonem, o psiaku imieniem Gwiazdka, który uratował pewne święta, o niespodziewanym gościu i o królu-niemowlaku w korycie na paszę oraz o karpiu Cyprianie, siedemnastym pomocniku Aniołka.

3. "Zaginiona Księgarnia" Kathie Clapham 
Data premiery 17/10/2018
Wydawnictwo wilga
Wiek 6-8

Milly uwielbia czytać i regularnie uczestniczy w spotkaniach w pobliskiej księgarni. Jej właścicielka, pani Minty, wie o książkach wszystko. Jednak pewnego dnia księgarnia zostaje zamknięta. Nikt nie wie, co się stało z panią Minty i jaki los czeka wspaniałe miejsce, które stworzyła. Zaginiona księgarnia to wspaniała, ciepła historia o ważnej roli, jaką pełnią książki w naszym życiu.4. "Nevermoor. Przypadki Morrigan Crow" Jessica Townsend  
Data premiery 17/10/2018
Wydawnictwo Media Rodzina
Wiek 9-12

Dawno, dawno temu w zwyczajnym, nudnym świecie żyła sobie pechowa dziewczynka. Urodziła się w pechowy dzień i jedyne, co potrafiła, to przynosić innym pecha. Zdechł ci chomik? To wina Morrigan. Wichura wyrwała ulubione drzewo? To na pewno przez Morrigan. Ale spokojnie, pechowe dzieci nigdy nie żyją długo – wszystkie umierają w swoje jedenaste urodziny. Morrigan nie do końca wierzy w te brednie, a jednak z niepokojem odlicza dni do urodzin. Tymczasem w ten dzień rzeczywiście w domu Morrigan zjawia się niecodzienny gość – ale to nie śmierć we własnej osobie, a całkiem żywy, rudy dżentelmen z propozycją nie do odrzucenia.Jupiter wyrywa dziewczynkę z jej pechowego świata i zabiera do całkiem innego wymiaru, gdzie wszystko jest bajecznie niesamowite. Nowy opiekun chce wprowadzić Morrigan do najbardziej poważanej społeczności w Nevermoor, ale najpierw dziewczyna musi zdać szalenie niebezpieczne testy i wykazać się niezwykłym talentem, który rzuci komisję na kolana. Tylko czy Morrigan potrafi cokolwiek, poza przynoszeniem pecha?

5. "To my dzieci świata" 
Data premiery 17/10/2018
Wydawnictwo Centrum Edukacji Dziecięcej
Wiek 3-5

Iga i Gutek oraz ich pies Globus to podróżnicy z głowami pełnymi pomysłów. Wyrusz z nimi w podróż po świecie, gdzie żyje mnóstwo fajnych dzieciaków. Zajrzyj do zimnej Skandynawii, poznaj zwyczaje dzieci żyjących w gorącym Sudanie, zajrzyj do chaty w dalekiej Mongolii, pobaw się z dziećmi z Japonii. Poznawaj świat!

Wszystkie dzieci są wyjątkowe. Chociaż żyją w różnych częściach Ziemi, to mają podobne marzenia. Pragną być wolne, szczęśliwe i zdrowe. Nie chcą wojen, konfliktów, chorób i braku zrozumienia. Pragną być kochane i szczęśliwe.

Książka w radosny sposób uczy życzliwości, akceptacji i otwartości na świat. Bo ktoś inny, to znaczy ktoś wyjątkowy.


6. "Magiczna Biblioteka Bibbi Bokken" J. Gaarder, K. Hagerup
Data premiery 31/10/2018
Wydawnictwo Czarna Owca
Wiek 9-12

Nils mieszka w Oslo, Berit w Fjaerland na zachodzie Norwegii. Piszą do siebie listy w książce, którą wysyłają pocztą. Pewnego dnia Berit widzi, jak tajemniczej damie wypada z torebki list. Czyta go ukradkiem. Jest w nim mowa o książce, która ukaże się dopiero w przyszłym roku. Kto napisał ten niezwykły list? Czy można trzymać w ręku książkę, która dopiero zostanie wydana? I kim jest Bibi Bokken? Dlaczego w jej domu nie ma książek, chociaż wiadomo, że je zbiera? Nils i Berit szukają nie tylko tajemniczej książki, ale także magicznej biblioteki. Poszukiwania zaprowadzą Nilsa i Berit w świat książek, który narodził się przed kilkoma tysiącami lat, kiedy wymyślono pierwsze litery.

7. "Grosicki. Chłopak, który zmierzył się z życiem" Yvette Żółtowska Darska
Data premiery 31/10/2018
Wydawnictwo Burda Książki
Wiek 9-12

Miał osiem lat, kiedy wygrywał wszystkie mecze na podwórku, ale mama uważała, że powinien zostać zawodowym tancerzem. Dziewiętnaście – kiedy przeszedł do Legii Warszawa, a jego kariera… kompletnie się załamała. Dwadzieścia – kiedy zdobywał Puchar Polski, by zaraz potem na dobre wyjechać z kraju. Dziś cała Polska zna szalonego „Grosika” i jego kultowe turbodoładowanie w nogach.
Kamil Grosicki. Oto jego historia
To historia sukcesu, który przyszedł za wcześnie, i upadku, z którego warto było się podnieść. Opowieść o walce z własnymi słabościami, w której miłość do piłki i do rodziny odegrały decydującą rolę. Wreszcie to historia, która pokazuje, że nikt nie jest doskonały, ale każdy – jeśli tylko naprawdę zechce – może odmienić swoje życie.8. "Muminki. Wielka kolekcja" Tove Jansson
Data premiery 31/10/2018
Wydawnictwo Egmont
Wiek 3-5

Kolekcja ośmiu opowieści z Doliny Muminków to zaproszenie do podróży pełnej magii i ciepła. Zabawne, a jednocześnie mądre historie o przygodach Muminka i jego najbliższych stanowią znakomitą lekturę dla czytelników w każdym wieku.


9. "Opowieść wigilijna" Charles Dickens
Data premiery 31/10/2018
Wydawnictwo Wilga
Wiek 9-12

Ebenezer Scrooge jest bezduszny, skąpy i samolubny.Całe dnie spędza w swoim kantorze – z nosem w opasłych księgach rachunkowych. Dobrych uczynków unika jak ognia, nigdy nie bywa miły i nienawidzi Bożego Narodzenia. Jednak pod wpływem niesamowitych wydarzeń, które następują w pewną wigilijną noc, jego życie całkowicie się zmienia...Nowe, ilustrowane wydanie klasyki lektur szkolnych przeniesie czytelników w świat nieprawdopodobnych przygód i wspaniałej rozrywki.


10. "Jak Winston uratował święta" Alex T. Smith
Data premiery 14/11/2018
Wydawnictwo Zielona Sowa
Wiek 6-8

Czy małej myszce uda się dostarczyć list do Świętego Mikołaja na czas? Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami!

Podążaj za Winstonem – małą myszką, która wyrusza w niezwykłą podróż! Jej celem jest dostarczenie na czas listu Olivera do Świętego Mikołaja. Przesyłka musi być jeszcze przed Wigilią. Podczas wykonywania tej Bardzo Ważnej Misji przeżyjcie razem z Winstonem Niezwykle Ekscytujące Przygody i poznacie nowych, fantastycznych przyjaciół.

„Jak Winston uratował święta” to  magiczna, świąteczna historia podzielona na 24 i pół rozdziału, tak aby rozpocząć czytanie 1 grudnia i zakończyć w Dzień Bożego Narodzenia, dokładnie jak lubiany przez dzieci kalendarz adwentowy! Każdy dzień, oprócz pięknej i zabawnej historii do czytania w rodzinnym gronie, posiada zadania do wykonania, wprowadzające w świąteczny klimat, np. wykonanie kartki świątecznej, napisanie listu do Świętego Mikołaja lub wykonanie dekoracji bożonarodzeniowych.


11. "Serce na sznurku" Małgorzta Domagalik
Data premiery 14/11/2018

Wydawnictwo Wilga
Wiek 9-12

Rozgrywające się wśród arktycznych śniegów i lodów przygody foczki i Ksawerego to wzruszająca, ale też dowcipna opowieść o samodzielności, odwadze, tolerancji i zupełnie nieoczekiwanej przyjaźni. O świecie, w którym wszystko może się zdarzyć, nawet jeśli kochają, szanują i przyjaźnią się w nim wyłącznie zwierzęta…

12. "Ambroży Pierożek. Przyjaciel smoków" Marek Andrzej Grabowski
Data premiery 22/11/2018

Wydawnictwo Adamada
Wiek 6-8

Ambroży Pierożek zjawił się znikąd. Ubrany w kraciastą marynarkę i wiśniowe spodnie z kantem majestatycznie wjechał na podwórko, siedząc na grzbiecie potężnego psa. Wszystkim opadły szczęki, a pani Gienia, która właśnie nalewała zupę mleczną, aż krzyknęła z wrażenia. Czego tu chce słynny czarodziej? Widocznie ktoś pilnie potrzebuje pomocy.

13. "Malala i jej czarodziejski ołówek" Malala Yousafzai
Data premiery 28/11/2018

Wydawnictwo Tekturka
Wiek 4-8
Talibowie wydali na nią wyrok śmierci. Miała zaledwie 15 lat, gdy została postrzelona w głowę i szyję. Cudem przeżyła. Nie poddała się i wciąż walczy o prawa kobiet do edukacji i równego traktowania.

Malala Yousafzai – najmłodsza w historii  laureatka Pokojowej Nagrody Nobla napisała książkę dla dzieci. Książkę ważną i niezwykle wzruszającą. Książkę, która niesie ze sobą przesłanie: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro może zmienić świat”. To ważny głos w dyskusji o prawach kobiet. To marzenie o wizji świata pełnego pokoju i równości. Prawdziwa historia pewnej dziewczynki, która marzyła o lepszym świecie. 


14. "Cudoszek" Mira Bartok
Data premiery 28/11/2018

Wydawnictwo Czarna Owca
Wiek 9-12

Zapraszamy wszystkich do magicznego świata Cudouszka!Wzruszająca historia o osieroconym pół-lisie, pół-człowieku, który z pomocą przyjaciół ucieka z sierocińca prowadzonego przez okrutną pannę Carbunkle. Aby odnaleźć swoje korzenie, trafia do Wielkiego Białego Miasta, gdzie poznaje wiele barwnych postaci, doświadcza zarówno okrucieństwa, jak i życzliwości, i poddawany jest kolejnym próbom, na szczęście wkrótce odkrywa swój niezwykły talent.
Mira Bartok stworzyła urzekającą opowieść o przyjaźni, harcie ducha i wytrwałości.

Mam nadzieję, że znaleźliście coś ciekawego, wśród powyższych zapowiedzi, dla swoich maluchów ♥️


Komentarze

 1. Wybiorę coś dla mojego chrześniaka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. "Serce na sznurku" to była jedna z moich ulubionych książek w dzieciństwie! Pamiętam do dziś rozczarowanie, że mimo że na ostatniej stronie widniała informacja, że jest to "koniec części pierwszej", to kolejne chyba nigdy się nie ukazały... Może teraz się to zmieni?

  "Jak Winston uratował święta" i "Dobranocki na Gwiazdkę" to dowód, że chyba nadal jestem dzieckiem, przynajmniej w kwestiach świątecznych ;) bo jednak oczy mi rozbłysły, jak zobaczyłam.

  A po "Malalę" chyba sama sięgnę.

  Pozdrawiam,
  Ewelina z Gry w Bibliotece

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobranocki na Gwiazdkę oraz ta piękna kolekcja Muminków muszą pojawić się na półce mojego synka :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram