"SEKRETNE ŻYCIE DRZEW" PETER WOHLLEBEN

by - grudnia 01, 2017

"Ten, kto wie, że drzewa odczuwają ból i mają pamięć, i że drzewni rodzice żyją razem ze swoimi dziećmi, nie będzie już mógł tak po porostu ich ścinać i siać wśród nich spustoszenia ciężkimi maszynami."

"Sekretne życie drzew"
Peter Wohlleben
Wydawnictwo Otwarte
Data wydania 14/09/2016
Liczba stron 256
zdjęcie
          Jak sama nazwa wskazuje książka dotyczy sekretnego życia drzew. Przyznam szczerze, że nigdy nie zwracałam większej uwagi na drzewa. Oczywiście wiedziałam, że są nam potrzebne do życia. Ale na tym moja wiedza się kończyła. Nie wiedziałam, że drzewa są tak inteligentne, a ich życie naprawdę interesujące.

          Zauważyliście, że młode drzewa puszczają listki dwa tygodnie przed swoimi rodzicami? Wstyd się przyznać, ale nie zaobserwowałam tego, a dowiedziałam się o tym właśnie po wysłuchaniu tej książki. Wiedzieliście, że to kiedy drzewa zrzucają liście zależy od ich charakteru? Zdawaliście sobie sprawę z tego, że drzewa porozumiewają się między sobą, chronią swoje dzieci i walczą o przetrwanie?

          Ta książka to skarbnica wiedzy! Trudne zagadnienia zostały wyjaśnione w przejrzysty sposób.  Po wysłuchaniu tej pozycji całkiem inaczej patrzę na drzewa, parki i lasy. Patrzę na nie z fascynacją i podziwem. Teraz potrafię je docenić! "Sekretne życie drzew"  będzie nie lada gratką dla miłośników przyrody oraz osób, które na co dzień się nią nie interesują.

"Czy to naprawdę jest rozsądne, by każdego roku wytwarzać na nowo do miliona liści na drzewie, wykorzystywać je tylko przez parę miesięcy, a potem znów z mozołem ich się pozbywać? Ewolucja najwyraźniej odpowiedziała twierdząco na to pytanie, bo gdy przed mniej więcej stu milionami lat powstawały drzewa liściaste, drzewa iglaste żyły już na ziemi od stu siedemdziesięciu milionów lat. Drzewa liściaste są więc stosunkowo nowoczesnym wynalazkiem."

          Ta książka to pozycja obowiązkowa! Każdy powinien ją przeczytać, a w szczególności politycy przykładający ręce do wycinki drzew! Nawet nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę wyrządzają nam oraz drzewom..

Książkę wysłuchałam dzięki akcji Czytaj PL

Może Cię zaintersować:

9 komentarze

 1. Mam, ale jeszcze nie czytałam :). Zamierzam sobie zrobić taki mini-maraton razem z naszym polskim "Lasem - skarbcem człowieka". To drugie jest chyba w zaskakująco humorystyczny sposób napisane, więc pewnie dobre połączenie będzie ;).

  OdpowiedzUsuń
 2. Sporo już dobrych opinii o tej książce słyszałam i mam zamiar ją przeczytać. Jestem bardzo ciekawa tego, czego dowiem się o drzewach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest już kilka pozycji z tej serii i zawsze jak widzę którąś gdzieś w bookstagramowym świecie to zastanawiam się po co ktoś poświecił swój czas na napisanie czegoś takiego... Może kiedyś z czystej ciekawości sięgnę po którąś z nich, ale narazie póki co nie planuję tego 😅

  she__vvolf ❄️🐺

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest na mojej liscie do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 5. Chociaż "Duchowe życie zwierząt" podobało mi się znacznie bardziej, to "Sekretne życie drzew" również uważam za dobrą pozycję. Wywraca spojrzenie na las do góry nogami, nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. te książki są pięknie wydane i na pewno zasługują na swoje pozytywne recenzje, aczkolwiek moje zaciekawienie światem natury jest naprawdę nikłe. Może kiedyś poczuję się z nią związana nieco bardziej, póki co jednak zrezygnuję :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedyś zaczęłam ją czytać i lekko mnie znudziła, więc odłożyłam ją w kąt. Opisywane fakty były bardzo ciekawe ale chyba w tamtym momencie bardziej potrzebowałam jakiejś książki akcji - aniżeli popularnonaukowej :D Myślę, że jeszcze do niej wrócę :) Może właśnie w postaci audiobooka?


  Pozdrawiam, Natalia

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo kuszą mnie książki z tej serii, muszę się za nie zabrać!

  OdpowiedzUsuń