"POJUTRZE. O MIASTACH PRZYSZŁOŚCI" PAULINA WILK

by - listopada 23, 2017

"Jeśli umiesz coś sobie wyobrazić, potrafisz to też zrobić."

"Pojutrze. O miastach przyszłości"
Paulina Wilk
Wydawnictwo Literackie
Data wydania 09/11/2017
Liczba stron 352

Dubaj , Bombaj, Kampala, Songdo, Singapur, Lima, Masdar, Seul i Kopenhaga. Paulina Wilk zabiera czytelnika w podróż po dziewięciu wymienionych wyżej metropoliach. Autorka w ciekawy sposób pokazuje czym te miasta się wyróżniają i co je cechuje. Przedstawia wady jak i zalety każdego odwiedzonego miejsca. 

           Styl Pauliny Wilk jest specyficzny, można by powiedzieć, że poetycki. Jednak nie zmienia to faktu, że książkę wręcz się pochłania. W szczególności zaciekawiły mnie cztery miasta:

KAMPALA
"Tylko obrońcy przyrody martwią się o dalszą przyszłość. Wiedzą, że w połowie XXI stulecia Uganda będzie krajem bez drzew."
MASDAR
"Na Karaibach plażę można ukraść w jedną noc. Wjeżdżają koparki i ciężarówki i w kilka godzin wywożą krajobraz wioski rybackiej. Próbuję sobie wyobrazić to uczucie: pobudka w świecie, w którym nagle zabrakło kawałka rzeczywistości. Pozbawiona swego krańca woda, która nagle liże dom. Rewers tego, na co właśnie patrzę, bo w Emiratach nieustannie czegoś przybywa."
SINGAPUR
"To miasto niczego ważnego nie produkuje, lecz wszystko udoskonala. Jego porty odbierają surowce i półprodukty, jego zakłady rafinują je, ulepszają i tę wyższą już, nowszą jakość wysyłają w dalszą drogę. Singapur nie ma ropy lecz najlepiej ją czyści i przetwarza. Nie hoduje żywności, lecz karmi wszystkim co świat uprawia. Niewiele buduje statków, ale każdy potrafi naprawić."
SONGDO
"Walt Disney w swych parkach rozrywki celowo pomniejszał architekturę. Wszystkie domki przy Ulicy Głównej budował w takich proporcjach, żeby ludzie mogli się wśród nich czuć więksi, jak zaczarowani. (...) Koreański gigantyzm wywiera odwrotny efekt- umniejsza człowieka. Daje mu odczuć, jak nikłą jest kruszyną w megazamiarze."

           Powyższe cytaty to zaledwie przedsmak tego co autorka dla czytelników przygotowała. Wszystko zostało tak realistycznie opisane, że czytając tę książkę czułam się jakbym była razem z Pauliną Wilk w opisywanych metropoliach.  Z czego się niezmiernie cieszę, bo być może nigdy nie będzie mi dane powyższych miejsc odwiedzić. Autorka pokazuje zarówno wady jak i zalety każdego miejsca. Udowadnia, że najnowocześniejsze miasta, nie są tak idealne jak mogłoby się wydawać.

           Autorka nie skupia się tylko na tym co w tych wielkich metropoliach dzieje się dzisiaj czy jutro. Paulina patrzy w przyszłość. Miasta wciąż dynamicznie się rozrastają. Ludzie przeprowadzają w nich eksperymenty, których konsekwencji nie zna nikt. Czy istnieje miasto idealne? Jak będą wyglądały metropolie za kilkadziesiąt lat? Co będzie Pojutrze?

           Na co dzień nie czytam reportaży, jednak ten zaintrygował mnie, gdy tylko przeczytałam zapowiedź tej książki. Cieszę się, że po nią sięgnęłam, bo dowiedziałam się niezwykle ciekawych rzeczy o wielkich metropoliach. To była cudowna przygoda, zachęcająca do zastanowienia się dokąd ten świat zmierza? Jak nasze życie będzie wyglądało za kilkadziesiąt lat?
Na pewno sięgnę po więcej książek Pauliny Wilk. Niesamowicie zaintrygowała mnie jedna pozycja- "Lalki w ogniu. Opowieści z Indii". Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się po nią sięgnąć.

"Przeszkody nie istnieją- a jeśli już, to w ludzkich głowach."

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

Może Cię zaintersować:

9 komentarze

 1. Tym razem raczej nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety reportaże w ogóle mnie nie interesują :)

  she__vvolf 🍂🐺

  OdpowiedzUsuń
 3. Reportaże również czasami czytam. Dawno żadnego nie miałam w rękach, więc chętnie przyjrzę się bliżej tej książce. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja również rzadko kiedy sięgam po reportaże, lecz w tym przypadku zainteresowałaś mnie :D Będę miała tę książkę na oku!

  Obsession With Books

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka w sam raz dla mnie 😊 kocham podróże i wiem, że koniecznie muszę ja przeczytać 😊😊 świetna recenzja!! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię reportaże i myślę, że i ten przypadłby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, ale tematyka zbytnio nie jest dla mnie :/ Pozdrawiam ♥
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń