"MASZ NA IMIĘ CAMILLE" AGNIESZKA STABRO

by - listopada 30, 2017

"Ilekroć mówiłaś o rzeźbie, widziałaś w jej oczach złość, rozczarowanie, a nawet przebłyski nienawiści, co musiało zniechęcać cię do jakichkolwiek prób podejmowania tematu."


"Masz na imię Camille"
Agnieszka Stabro
Wydawnictwo MG
Data wydania 30/09/2017
Liczba stron 376

          "Masz na imię Camille" to biografia niesamowitej francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel. Nie jest to jednak zwykła biografia, bowiem Agnieszka Stabro opisuję fakty z życia rzeźbiarki pisząc do niej list. Zwraca się bezpośrednio do Camille Claudel, zadaje jej pytania, które ją nurtują, jednak żaden czytelnik z pewnością nie poczuje się "porzucony" i obojętny autorce.

          Pierwszy rozdział czytałam dosyć opornie, ponieważ nie jestem przyzwyczajona do tego typu narracji, jednak bez wątpienia ma ona swój urok. Po jakimś czasie przywykłam do narracji i czytało mi się tę pozycję z czystą przyjemnością. Jest to bardzo emocjonująca biografia, pozostawiająca wiele niedomówień. Oczywiście nie można o to obwiniać autorki, bowiem historia Camille tak naprawdę nikomu nie jest znana w stu procentach.

          Agnieszka Stabro napisała tę biografię w oparciu o fotografie, listy jakie rzeźbiarka wysyłała i otrzymywała i o fakty z innych biografii. Nie brakuje tu również domysłów autorki i tego jak postrzega Camille na podstawie zebranych wiadomości na jej temat.

          Camille ciągle walczyła o wolność. Żyła w trudnych czasach, gdzie kobiety były pozbawione praw. "Nie wypadało" wtedy kobiecie "babrać" się w glinie. Mimo że Camille straciła rodzinę i miłość to niezniechęciło jej to do walki. Walki z ludźmi, którzy nie doceniali tego, jakim była geniuszem. Cudownym dodatkiem są też piękne fotografie, jakie możemy znaleźć w książce.

          Życie Camille było niesamowicie ciekawe, wspaniałe i smutne jednocześnie. Mogłabym podać mnóstwo przykładów na poparcie moich słów, ale jeśli zechcecie sięgnąć po tę biografię, to nie chcę Wam psuć przyjemności z czytania i odkrywania ciekawych wydarzeń z życia cudownej Camille Claudel.


          "Masz na imię Camille" jest wydana (jak wszystkie książki Wydawnictwa MG) w cudowny sposób. Z wielką dbałością o detale i jakość. Moim zdaniem Wydawnictwo MG to jedno z nielicznych wydawnictw, którego książki zawsze, ale to zawsze są najwyższej jakości.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję Wydawnictwu MG.


Może Cię zaintersować:

10 komentarze

 1. Widzę, że Camilla to bardzo ciekawa postać. Warto poznać ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem wielbicielką biografii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie, wydawnictwo bardzo dba o swoje wydania książek :) tej jeszcze nie poznałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dużo osób to dostrzega <3

   Usuń
 4. Coraz bardziej przekonuję się do czytania biografii, więc chętnie sięgnę po tę książkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. zdecydowanie zbyt rzadko sięgam po biografie, zachęciłaś mnie do niej, skoro jest emocjonująca na pewno kiedyś po nią sięgnę:)

  buziaki

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przepadam za biografiami, ale ta zdaje się być nietypowa, zapisuję na 'czarną godzinę'. No i zgadzam się z pięknym wydaniem, MG robi kawał dobrej roboty :)

  Pozdrawiam
  ver-reads.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Chyba tym razem podziękuję, nie czuję tego klimatu.

  OdpowiedzUsuń
 8. pomysł na fabułę brzmi naprawdę intrygująco i jeszcze nie słyszałam o biografii napisanej w takiej formie :D Faktycznie może to być niezwykła przygoda :D

  OdpowiedzUsuń